Balık ölümleri korku yarattı

Geçtiğimiz hafta hem İzmir Bakırçay hem de Erzincan Karasu Nehrinde yaşanan balık ölümleri halkta panik yarattı. Bakırçaydaki ölümlerins sebebi araştırılırken Karasudaki ölümlerin nedeninin HES çalışmalı olduğu ileri sürülüyor.

HES İNŞAATI VE MADENLER VAR
Erzincanda, Karasu Nehrinin Çayırlı ve Tercan ilçeleri arasında bulunan bölümde yaşanan balık ölümlerinin arttığı bildirildi. Karasu Nehrinin ilgili mevkisinde HES inşaatlarının yanı sıra madenlerin bulunduğunu belirten köylüler, bölgede yaşanan balık ölümlerinin araştırılmasını istiyor.

KÖYLÜLER: KÖTÜ KOKUYOR
Söz konusu bölgenin kötü koktuğunu ileri süren köylüler, Karasu Nehrinin kıyı şeridindeki Erbaş köyü tren köprüsü mevkisinde cuma gününden itibaren balık ölümlerinde artışın yaşandığını, suyun kahverengi renkte olduğunu kaydettiler. Yöre sakinleri, Çayırlı–Tercan arasında yapımı devam eden 3 hidroelektrik santralı (HES) inşaatındaki su tutma havuzlarında da balık ölümlerinin tekrarlandığını belirterek, söz konusu yerlere kimyasal maddelerin bırakılabileceğini iddia ediyorlar.

BALIKLAR EVRİM GEÇİRMEYE BAŞLADI
Yöre sakinlerinden Fikret Deliktaş, yaz mevsiminde aynı bölgede balık ölümlerini gözlemlediklerini söyledi.
Deliktaş, balıkların evrim geçirmeye başladığını, ölen balıkların bazılarının vücudunun yılan gibi ince, kafa kısmının ise kalın ve büyük olduğunu ifade etti. Bölgede yaşayan tüm canlıların risk altında olduğunu iddia eden Yusuf Deliktaş da, kefal başta olmak üzere, aynalı sazan, yengeç ve birçok türdeki balığın ölümüne ilişkin araştırma yapılmasını istedi.

İNCELEME BAŞLATILDI
Bu arada Erzincan Valiliği, bölgede inceleme yapmak için ilgili ekipleri bölgeye sevk etti. Orman ve Su İşleri yetkililerinin de bölgede inceleme yapacağı, sudan numunelerin alınarak balık ölümlerini araştırılacağı ifade edildi.
Öte yandan bölgedeki HES inşaatlarıyla krom madeninin denetlendiği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerinin de balık ölümlerine ilişkin bölgede inceleme yapacağı öğrenildi.

BAKIRÇAY’DA ‘ÖLÜM’ KOL GEZİYOR
İzmirin Dikili İlçesi’ne bağlı Çandarlı Beldesi’nden denize dökülen Bakırçay’daki balık ölümleri de çevre halkında korku yarattı. Çeşitli türlerde yüzlerce balığın kıyıya vurması üzerine harekete geçen Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ile Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, bölgeye gidip incelemelerde bulundu.

KESKİN BİR KOKU VAR
Bölgede balık ölümlerinden dolayı keskin bir kokunun olduğunu ifade eden köylüler, hayvanlarının buradan su içtiklerini ve zehirlenecekleri kaygısı taşıdıklarını söylediler. Balıkesir’in güneyindeki Ömer Dağı’ndan doğan 129 kilometre uzunluğundaki Bakırçay Ovası’nı sulayan nehrin doğal yaşam hayvanlarının da yaşamlarının tehdit altında olduğu belirtildi.

KİM NE DEDİ
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç: Suyun kirlenmesi ve balık ölümleri üzerine gerekli araştırmaları yapıyoruz. Bakırçay’ı fabrika atıklarının yanı sıra, evsel atıklar da kirletiyor. Bilindiği gibi Bergama’da arıtma tesisimizi faaliyete geçirdik. Bakırçay’ın kirlenmesini önlemek için başta Soma olmak üzere, bölgedeki tüm belediyelerin arıtma tesisleri konusunda adım atması gerekiyor.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven: Bakırçay bölgenin hayat damarıdır. Çevrede yaşanan kirliliklere yıllardır direniyor. Bu daha ne kadar sürecek. Bu konuda acilen Bakırçay’ı çevre kirliliğinden koruma birliği oluşturulmalı. Çevremizde oluşan çevre sorunlarının sonuna kadar takipçisi olmaya ve bu konudaki çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.(BİRGÜN)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir