ÖZEL RÖPORTAJ ||İtalyan gazeteci Eliana CAPRETTİ'nin Dağ Medya için hazırladığı özel röportajı… Batı Şeria'dan, Filistin'den bir aktivist ile Dağ Medya okurları için görüştü!

2001 yılında Filistinli ve İsrailli aktivistler tarafından kurulmuş olan Uluslararası Dayanışma Hareketinin hedefi Filistinlilerin nüfusunun sürekliliğini destekleyerek uluslararası bağımsızlığını sağlamak ve Filistin halkının uluslararası sesi olmak kampanyalar ve gönüllü aktivitelerle. Her hafta bir kaç aktivistin ve belki daha da fazlası dünyanın her yerinden bu organizasyona katılıyor.

Eliana CAPRETTI-İTALYA|| Dağ Medya, Mahmud Abbasın Birleşmiş Milletlere yaptığı konuşma sırasında Filistinde, Filistin halkıyla birlikte, Batı Şeriada ki bir gruba 3 ay önce katılmış olan Italyan aktivist Aida C. ile konuştu.

Aida C./ Filistin

Eliana CAPRETTİ- Mahmud Abbas, 23 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda dünya liderlerine konuşarak, resmi olarak Filistin’in Birleşmiş Milletlere tam üyeliği için başvuruda bulundu. Bu konuşmayı canlı takip ettiniz mi?

AIDA C.– Ben aslında Qalandia’da  kontrol noktasındaydım bu yüzden birkaç saat sonra TV’de izleyebildim. O gün öğlen namazı sonrası İsrailli askerler ile Filistinli göstericiler arasında çatışmalar oldu,  Ramallah’da Filistin halkının bayrak sallayarak, alkışlar tutarak  yetikililerin düzenlemiş olduğu mitinge eşlik ettikleri sıralarda çatışmalar oldu yani. Mensubu olduğum uluslararası grup ile birlikte  kontrol noktasında, Batı Şeria’nın şehirleri Ramallah ve Kudüs’de meydana gelen olaylara tanıklık ediyordum maalesef.

EC- Çatışmalar neden oldu? Tam olarak neden neydi?

AC-20 Eylülden birkaç gün önce askeriye ek bir blok koymuştu Qualandia’da ki kontrol noktasına, yani Filistinlilerin Kudüs’e geçişlerinde ana geçiş kapısı olan bölgeye, bundan dolayı çatışmalar oldu. 23 Eylül öğlen namazından sonra ise 300’e yakın insan yeni silahları protesto etti. İsrailli askerlerin oldukça sert olan yeni göz yaşartıcı gaz bombası ile birlikte yeni bir ses dalgası olan “ Çığlık” : belirli hedeflere ses darbeleri yapan bir araç üzerine monte edilmiş olarak kullanılan ses yayıcı cihaz. Protestocuların daha önce hiç görmediği bir şey, şöyle ki sizin yönünüzü işaretlediğinde, başınız ağrıyor, miğdeniz bulanıyor, yere düşüyorsunuz hemen. Eğer sizi çok yakından hedef alırsa, nefessiz kalmanız mümkün! Qalandia, mültecilerin kampları orda olduğundan beri bu durumlara fazlasıyla tanık olmuş bir konumda. Bir ay önce iki tane genç, İsrail güçleri tarafından öldürüldü mesela.

                                                                                       İsrail güçleri tarafından kullanılan gaz yaşartıcı bomba

Tüm anlattıklarımızın yanında, şu anda tansiyon oldukça yüksek burada. Yerleşimciler özellikle şunu deklare ettiler, Filistinlilerden şiddetli gösteriler olacağı ve ilk adımı atmak için gösterileri beklemeyeceklerini ve açıkça üzerinde yaşadıkları toprakların onlara ait olduğunu düşündükleri için ilk adımı atmaktan geri kalmayacaklarını ifade ettiler. Son günlerde Nablus ve Burin yakınlarında bir iki saldırı oldu yerleşimci gruplar ve  özellikle radikal sağcı gruplar tarafından. Geçtiğimiz son 2 haftada yerleşim alanların hemen hemen hepsi buna benzer şeylere maruz kaldı.

Mesela, elinde Filistin bayrağı taşıdığı için Filistinli bir kişinin arabasına 3000 shekel para cezası kesiliyor, İsrailli asker tarafından. Bu bile, evet burada gerçekten tansiyonların yüksek olduğunu gösteriyor anlamına geliyor, geçtiğimiz bu son iki hafta içinde meydana gelen gösterilerin daha şiddetli, yeni gaz yaşartıcı bomba İsrailli askerler tarafından uygulanıyor ve tehlikeli olan ise Jeep’ten ateş edilen 10-20 adet bidonlarla fışkırtılan gaz yaşartıcı bombalar ve büyük bir mermi şeklinde göstericilerin üzerine sıkılması bunların. Bizde çelik plastik mermi kullanılmasını protesto ettik. Çünkü 23 Eylülde bunlarla çok karşılaştık. Düşünebiliyor musunuz sadece Qalandia’da 32 kişi bu sebepten dolayı yaralandı.  Bir iki saat sonra, bir Fransız fotoğrafçı Nabi Saleh, bir gösteri sırasında İsrail güçleri tarafından vurularak kauçuk kaplamalı çelik mermi ile yaralandı.


Peki bu durumda, Filistinlileri kim ziyaret ediyor? Avrupa Birliği(AB)? Birleşmiş Milletler(BM)?

Ben açıkçası Batı Şeria’da yani bu bölgede en fazla Mısır ve Türkiye bayrağı görüyorum. Dükkanlarda, bazı insanların arabalarının önünde görebiliyorsunuz bayrakları. Türkiye’nin Akdeniz’de yeni bir rolü olacağına dair büyük bir ümit söz konusu. Benim öngörüm açıkcası Avrupa Birliğinden hiç  kimsenin böyle benzer bir dış politika rolü beklemediği ve ummadığı yönünde.  Hiç kimse benzer bir dış politika pozisyonu ya da durumu göremiyor Avrupa Birliğinden mesela.  İnsanların burada özellikle ümit ettiği şey, bu yeni rüzgarın, hani Arap Baharı olarak ifade ediliyor sanırım bunun Filistin topraklarına da ulaşması, dokunması en kısa zamanda…FİLİSTİN- DAĞ MEDYA

ek,

Birleşmiş Milletler (UN), http://tr.wikipedia.org/wiki/Birle%C5%9Fmi%C5%9F_Milletler
Avrupa Birliği( AB), http://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_Birli%C4%9Fi
Uluslararası Dayanışma Hareketi(International Solidarity Movement), http://en.wikipedia.org/wiki/International_Solidarity_Movement
Batı Şeria( West Bank), http://tr.wikipedia.org/wiki/Bat%C4%B1_%C5%9Eeria

****************************************************************************************************************************************************

Interview with Italian activist Aida C. by Dag Media writer and Italian journalist Eliana CAPRETTİ

68837_452902533352_591358352_5253613_722955_n.jpg

Founded in 2001 by a group of Palestinian and Israeli activists, the International Solidarity Movement aims to support the Palestinian popular resistance by providing Palestinian people with international solidarity and an international voice through campaigns and volunteer activities. Every week, several activists from around the world join the organization for a few weeks or more.

Dag Medya spoke to Aida C., an Italian activist who joined the team in the West Bank three months ago and who was among Palestinians when Mahmud Abbas gave his speech to the UN.

Eliana CAPRETTİ-On September 23rd Abbas addressed the General Assembly of the United Nations speaking to world leaders after officially submitting the Palestinian application for full UN membership. Did you follow his live speech?

AIDA C.-I was actually at the Qalandia checkpoint that afternoon, so I watched it on TV a few hours later. There had been several clashes between the Israeli army and Palestinian demonstrators after the noon prayer that day, so, while in Ramallah Palestinian crowds were applauding and waving Palestinian flags at the rally organized by the Palestinian Authority, I was with a group of internationals from my organization, to witness what was going on at the checkpoint between the West bank city of Ramallah and Jerusalem.
Eliana CAPRETTİ-Why those clashes? What happened exactly?

AIDA C.-Well, a few days before, on September 20th, the army had put an additional block at the Qualandia checkpoint, the main gateway for Palestinians to enter Jerusalem, thus causing several protests. On the 23rd, just after the noon prayer, about 300 people started another protest against which Israeli soldiers tested new weapons such as stronger tear gases plus a new sonic one called “scream”: a sound emanating device, mounted on a vehicle, that shoots pulses of sound at specific targets. Something protesters had never seen before: when pointed at your direction, your head aches, your stomach turns, you fall on your knees. If you approach it from very close, it’s hard not to faint! Qalandia has been quite often theatre to several demonstrations actually, since there’s a refugee camp there… about a month ago Israeli forces killed two young men right there.

So, in spite of what we are told, the tension is very high at the moment…You know, settlers had specifically declared that they had foreseen violent demonstrations from Palestinians there and that they wouldn’t wait for demonstrators to do the first step but meant to attack them first, in order to make it clear that that land they live on belongs to them.

There had been several attacks near Nablus and near Burin by groups of settlers from the extreme right the previous days, too. Just walking in those streets, you could see more and more Israeli flags… in the past two weeks they have been exposed practically everywhere in the settlements.

Just think that a Palestinian guy had a 3000 shekel fine plus his car seized by soldiers for waving the Palestinian flag on Route 60 instead. This is just to say that, yes, the tension is quite high, demonstrations in the past two weeks have been more and more violent, a new tear gas has been tested by the Israeli forces, and what’s really dangerous is that it’s shot from a jeep, automatically: 10-20 tear gas canisters a time, shot on demonstrators like big bullets! We’ve been denouncing the use of steel rubber bullets, too. On the 23rd we’ve seen lots of them. Just think that only in Qalandia there have been 32 people injured that day, can you imagine? A few hours before, a French photographer has been injured by rubber coated steel bullets shot by the Israeli forces during a demonstration in Nabi Saleh…
Eliana CAPRETTİ-Well, in that situation, who do Palestinians look up to these days then? The EU? The UN?

AIDA C.-I see more and more Egyptian and Turkish flags here in the streets of the West Bank. You see them in small shops, some people put them on their cars… There’s big hope on the new role that Turkey might play in the Mediterranean. My impression is that there are not great expectations from the EU: nobody sees a common position in its foreign policy for example… What people hope here is that this new wind, what’s been called the Arab spring, will touch Palestinian lands soon.  DAG MEDIA

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir