Erdoğan 'tüp skandalının' soruşturulmasına izin vermedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB normlarına göre 1. derece tehlikeli atık statüsünde bulunan TRT’ye ait tüplerin, ayrıştırma yetkisi olmayan bir mermer şirketine satılması konusunda, TRT yöneticilerinin soruşturulmasına izin vermedi.

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozokun haberine göre TRT Yönetim Kurulu 2009 yılı başında, içerisinde radyoaktif madde özelliğindeki elementlerin bulunduğu ve AB normlarına göre 1. derecede tehlikeli atık statüsündeki elektron tüplerini, 321 bin TL karşılığında asıl işi mermercilik olan şirkete satmıştı. Konuyla ilgili ayrıntılı bir çalışma başlatan TRT’de örgütlü Haber-Sen, satılan tüp sayısını 6 bin 131 olarak açıklamış ve tüpleri alan şirketin de 1. derecede tehlikeli atık madde sınıfına giren atıkların bertaraf etme yetkisi yani lisansı bulunmayan Akmermer İşletmeciliği San. ve Tic Ltd Şti’ye ihale edildiğini duyurmuştu.

Bu süreçte, insan sağlığının tehlikeye atıldığı, çevrenin kirletildiği ve suç işlendiği gerekçesiyle TRT Yönetim Kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Haber-Sen, ayrıca sorumlular hakkında idari yaptırım kararı uygulanması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurmuştu. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası da tüplerin “tehlikeli atık” olduğu görüşünde birleşmişti. Çevre Mühendisleri Odası’nın raporunda “TRT atık üreticisi olarak yönetmeliklerde de belirtildiği üzere elektron tüplerini hurdacılara ihale ederek değil, bu atıkları almaya izni olan lisanslı tehlikeli atık geri kazanım ya da bertaraf tesislerine vermesi gerekmektedir. Ülkemizde atık üretici konumunda bulunan çoğu sanayi kuruluşu yönetmelikle belirlenen yükümlülüklerini yerine getirip, gerekli bertaraf ya da geri kazanım maliyetlerini karşılarken, bir devlet kuruluşu olan TRT’nin sırf para kazanmak uğruna çevre duyarlılığını hiçe sayması korkunçtur” denilmişti.

Tüplerin taşıdığı tehlike konusunda kendilerine satış öncesinde bir bilgi verilmediğini ifade eden şirketin sahibi Katip Kaygusuz ise “Bunların içerisinde metal, altın, gümüş kaplama var diye aldık” demişti.

Sendikanın yaptığı başvuruların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilen şikâyet üzerine Teftiş Kurulu konuyla ilgili ön inceleme başlatmıştı. Ancak yapılan ön inceleme sonucunda Başbakan Erdoğan, “B.02.0. TKB-020.02-086” sayılı kararıyla TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri İ. Cafer Elhan, Coşkun Çakır, İrfan Çiftçi, Zeynel Koç, Ahmet Koyuncu ve Recep Şahin hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Haber-Sen, soruşturma izni verilmemesi kararının kaldırılması için bu kez de Danıştay’a başvurdu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir