AÇIK RADYO || Gezegenin Geleceği

Fotoğraf: Alex Hofford

Dünya Sağlık Örgütü’nün 91 ülkeden bin 100 kentin hava kirliliği verilerinden derlediği raporuna göre, her yıl yaklaşık 2 milyon insan, hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Rapor, hava kirliliğinin kalp rahatsızlıkları, akciğer kanseri, astım vakaları ve solunum enfeksiyonlarına neden olduğunu ve gelişmiş zengin ülkeler dahil dünya genelinde can aldığını kaydediyor. 91 ülkeden 80’inde ise hava kirliliği konusunda uluslararası örgütün gösterdiği değerlere uyulmuyor. Dünyada birçok kentte atmosferdeki kirlilik sağlık için tehlikeli seviyelere yükselirken, havası en kirli kent İran’ın güneybatısındaki Ahvaz kenti oldu. İran, Hindistan, Pakistan listenin başındaki ülkeler olurken, nüfus artışının düşük ve rüzgar koşullarının elverişli olduğu Kanada ve ABDdeki şehirlerin havasının daha temiz olduğu belirtiliyor.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı ve 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen “İklim Değişikliği” sergisi 4 Ekim’de İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor. ArterTasarım ve REC Türkiye işbirliğiyle 15 Ocak 2012’ye kadar Santralistanbul Ana Galeri’de izlenebilecek. Sergi, temelde iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor. Gelecek nesiller için de iklim değişikliğinin yol açacağı sonuçları sunan ve tek bir çözümün olmadığına dikkat çeken sergide Greenpeace ve WWF Türkiyenin de çalışmaları sunuluyor.

Geçtiğimiz pazar günü, Bolivya’da Amazon’lardaki milli parkta ve kendi yaşadıkları topraklar üzerinde mega-otoyol inşaatını protesto eden yerli halka polisin göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etmesi üzerine patlak veren olaylar şiddetli bir krize yol açtı. Yerli erkek, kadın ve çocuklardan meydana gelen aktivistlerin uğradığı şiddet sonrasında sokak protestoları ülkeyi sardı. 72 saat sonra, Bolivya İçişleri Bakanı Sacha Llorenti, yardımcısı ve bir bakan daha istifa etti. Devlet Başkanı Evo Morales, otoyol inşaatını geçici olarak askıya almak zorunda kaldı. Otoyol inşaatının arkasındaki çok uluslu şirketlerin önünü kesmek için internette çeşitli organizasyonlar tarafından binlerce kişinin e-imzalarıyla katıldığı sanal kampanyalar, Morales’e küresel bir mesaj vermek için organize ediliyor. Türkiye belki HES karşıtı mücadeleler konusunda Bolivyadan ders alabilir, ve olaylar bu boyuta gelmeden hükümet HESleri iptal edebilir ve yerel halkın iradesine göre hareket eder.

TÜREB’in 3.Rüzgar Enerjisi Türkiye Kongresi’nde sunulan rüzgar lisans ihaleleriyle ilgili veriler, rüzgar enerjisi sektöründeki gelişmelerin umut verici olduğunu gösteriyor. Verilere göre, tekli başvurularda, ihalesiz bir şekilde 62 adet projeye 1575MW lisans verildi. Çoklu başvurularda ise, 13 aşamada yapılan ihalelerde 679 proje yarıştı ve bunlardan 148 adet projeye toplamda 5494MW lisans verildi. 2011’de lisans verilen projelerin toplam gücü 7 bin 563MW olurken,  daha önceki dönemde verilen lisanslar da eklendiğinde, toplam rüzgar gücü 11 bin 90 MW’a ulaşıyor. Bu miktarın ise bin 594 MW’lık kısmı fiili olarak kurulu ve işletmede.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın ev sahipliğinde toplanan Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne üye belediye başkanları, Demokrasi Meydanı’nda kurulu bulunan Foça Çevre Platformu (FOÇEP) standında basın açıklaması yaptı. Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ni oluşturan Narlıdere, Aliağa, Ayvalık, Kuşadası ve Menemen Belediye Başkanları, FOÇEP standında yaptıkları açıklamada, Aliağa ve Foça sınırları içerisinde termik santral kurulması ile oldu bittiye getirilen çalışmaları kınadıklarını belirtti. Belediye başkanları stantta imza vererek platforma destek olurken, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur, “Birliğimiz, termik santral kurulması ile ilgili dava süreçlerinde müdahil olmuştur. Davaları dikkatle takip ediyoruz. Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak, sivil toplum örgütlerinin ve sivil dinamiklerin yaptığı çalışmalarda onların yanındayız. Hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz ve bununla ilgili yeni çalışmalar da başlatacağız” dedi.

Bergama’da Allianoi Antik Kenti’nin Yortanlı Barajı’nın suları altında kalmasının üzerinden 10 aya yakın zaman geçti, ancak davalar henüz bitmedi. Doğa Derneği üyelerinin Allianoide kendilerini zincirlerle vinçlere bağladıkları ve “Allianoi’de hukuk dışı kültür katliamına hayır” pankartı açtıkları eylem mahkemelik oldu. Bergama Cumhuriyet Savcılığı eylemi yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ve 5 üye hakkında izinsiz gösteri yapmak ve mala zarar vermekten dava açtı. Antik kenti kumla kapatan inşaat şirketi de dernek üyelerinin vinçlerinde 2 bin 665 TL’lik zarara neden olduklarını ileri sürerek şikayetçi oldu. Davanın ilk duruşması 25 Ekim 2011 tarihinde Bergama Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Doğa katliamını önlemenin bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamak gerek, ve hukukun burada doğayı katleden gerçek suçluları mahkemeye ve toplum vicadanının önüne çıkarması beklenir, Doğayı koruyanları değil.

Yeşil ve barış dolu bir gelecek diliyorum. Esen kalın.

Dr. Uygar Özesmi – Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü

Gezegenin Geleceğinin eski sayılarına ulaşmak için tıklayın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir