'MİT'e niçin erkek şartı getirdiniz?'

CHPli Nazlıaka, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, istihbarat uzman yardımcılığı için açtığı sınava erkek şartı getirmesini sordu

CHP Ankara Milletvekili Aylin NazlıakaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi

MİTe istihbarat yardımcılığı için açtığı sınava erkek şartı getirilmesinin nedenini Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoganın açıklamasını isteyen CHP milletvekili Nazlıkara soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

“Kadın-erkek eşitliği önündeki en önemli engellerden biri olan toplumsal cinsiyet rolleri, kadınlara ve erkeklere çeşitli roller biçmektedir. Bu roller kadınlara da erkeklere de yükler getirmekle beraber kadınlara önemli bedeller ödetmektedir. 34 ülkenin üyesi olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nde (OECD), Türkiye kadın istihdamında en alt sırada yer almaktadır.

Bu bağlamda;

1) Milli İstihbarat Teşkilatı, istihbarat uzman yardımcılığı için açtığı sınava “erkek” şartı getirmesi ülkemizdeki istihdamdaki kadın-erkek eşitsizliğini ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirmek demek değil midir?

2) MİT Eski Müsteşarı Emre Taner’in geçtiğimiz yıl yaptığı söylenen ‘’Teşkilatta görev alacak ve özellikle Doğu ve Güneydoğu’ya giden personelin, cesur, baskı ve strese dayanıklı olması gerekmektedir. Kadınlar tepkilerini kolay belli etmekte ve açık vermektedir. Bu nedenle tercihimiz erkek istihbaratçılardan yanadır” açıklaması toplumsal cinsiyet rolleri aracılığıyla kadın-erkek eşitsizliğinin beslenmesine yol açmaktadır. Emre Taner’in bu açıklaması Milli İstihbarat Teşkilatı’nın personel alımında izlediği politikayı mı yansıtmaktadır?

3) Daha önceki yıllarda kadınlar, MİT Müsteşar Yardımcılığı ve Stratejik İstihbarat Başkanlığı görevlerine kadar yükselirken hangi gerekçe ile sadece erkek personel alımı gerçekleştirilmektedir?

4) Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde çalışan kadın personel sayısı nedir? Kadın personel sayısının erkek personel sayısına oranı nedir?

5) 2002 – 2011 tarihleri arasında kaç kadın personel Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde işe başlamıştır?

6) 2002 – 2011 tarihleri arasında emeklilik ve kurum değiştirme gibi çeşitli nedenlerden dolayı Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinden kaç kadın personel ayrılmıştır?” (KAZETE)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir