MEDYADA SANSÜR|| ATV'den Av Mevsimi'ne Gey Sansürü ama Cem Yılmaz'ın "ulan ibneler" deyişine sansür yok!

ATV Yayın Öncesi Ekip Sorumlusu, “gey sansürü”nün nedenini açıklıyor; Hrant Dink Vakfı Nefret Söylemi Çalışmalarından Dalkıran, Lambdaistanbuldan Ceylan, RTÜKten Soysal da değerlendiriyor.

ATV, 29 Eylülde Av Mevsimini "Gay" sözcüğünü sansürleyerek yayınladı.

ATV, 29 Eylül Perşembe akşamı yayınladığı, Yavuz Turgulun yönetmenliğini yaptığı ve Şener Şen ile Cem Yılmazın başrollerini üstlendiği “Av Mevsimi”ni sansürledi.

Filmdeki karakterin, “Ben geyim” cümlesindeki gey sözcüğüne “bip” koyarak sansürleyen ATV, sosyal medyada büyük tepki aldı.

“Gey, küfür sayılıyor”

bianet, sansürün sebebini ATV televizyonu yayın öncesi ekibine sordu.

Yayın öncesi sorumlusu, “Gey kelimesi, bir kitleyi temsil ediyor ve küfür sayılıyor. O yüzden sansürlenmiştir” dedi.

Hrant Dink Vakfı Nefret Söylemi Çalışmaları ekibinden Özlem Dalkıran, geyin bir küfür değil, cinsel yönelimi anlatan bir sözcük olduğunu söylüyor.

Bir yandan, bir cinsel yönelim bip mağduru oluyor, diğer yandan okullarda medya okuryazarlığı dersleri koyuluyor. Öncelikle ders alması gerekenler medya çalışanları. Oto sansür, çok ciddi boyutlara ulaşıyor. Dünya eşcinsel evlilikleri kabul etmekle meşgul, Türkiye ise “bip”lemekle. Hiçbir şey “bip”leyince yok olmaz. ATV, LGBT (Lezbiyen Gay Biseksüel Transseksüel) derneklerinin tepkisine hazır olsun.”

“Geyi sansürlemek o varoluşu sansürlemektir”

Lambdaistanbuldan Öner Ceylan, küfür olmayan bir sözcüğü küfürmüş gibi sansürlemenin, o varoluşu sansürlemek olduğunu söyledi.

“RTÜK,  giderek oto sansürü güçlendiriyor; ama bu vahim tablonun sorumluluğu kanalda. Kanallar, eşcinselliği nereye kadar kırpabilirizi düşünüyorlar ve bu yok saymaya kadar gidiyor. Bu muhafazakârlaşmaya alışmamak için tüm yolları denemeliyiz.”

bianete açıklama yapan RTÜK İstanbul Bölge Temsilcisi Murat Sosyal ise, “Yasaklı kelimeler sözlüğümüz yok. RTÜK sansürcü değildir yayın öncesine müdahale etmez. Yayıncı yayını yaptığında sorumluluğunu da kabul ettiğini deklare etmiş olur. Kendi tedbirlerini kendi alır, demek ki yayın politikası olarak o kelimeyi doğru görmemiş. RTÜKün daha önce o sözcük için ceza verdiğini hatırlamıyorum” şeklinde konuştu.

Filmin daha sonraki bölümünde, Cem Yılmazın canlandırdığı İdris (Deli) karakterinin, “Gelsenize ulan ibneler” lafıysa sansürlenmedi.

Twitter tepkileri

Sansüre Twitterdan gelen tepkilerin bazıları şöyle:

Mehmetsoylu: Gay Kelimesi Biplendi, hepimiz gay olmaktan kurtulduk.

Prekazi: Av mevsiminde “Ben gayim” sansürleniyor ama Cem Yılmazın “ulan ibneler” deyişi sansürlenmiyor. Değişik bir standart

Denizcosskun: Sansurlemeseydi mahallenin kahvesine koşup tüm delikanlılarla sevişecektim.

Tarih84: Atv az önce Av mevsimi filminde #GAY kelimesinin sesini yok etti yeni moda bipledi! #gay olmak küfür mü ayıp mı yasak mı?

BlogcuAnne: Adam “Ben gayim” derken “gay” kelimesini sansürlediler. Yuh diyorum, başka da hiçbir şey diyemiyorum!

Mustafakozturk: Atvde Av Mevsimi oynuyor şu an ve çocuk “Ben Gay im” dediğinde sansür uygulandı!?! Ülkenin neresinden tutsak dökülüyor yahu!

Uursenn: Gay kelimesine sansür uygulandı. Daha telaffuzundan korkuyorlar.

SelimSabah: “Ben gayim” repligini kesildi. Bu homofobiye sadece gülüyorum 🙂 Yıl 2011. (IC)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir