Malatyalılar ABD ve İsrail’e kalkan olmayacak!

Kürecik’te kurulacak olan füze kalkanına karşı yarın yapılacak miting için hazırlıklar sürerken, Malatya’daki siyasi parti, sendika ve dernekler ABD ve İsrail’in çıkarları için kurulmak istenen kalkana izin vermeyeceklerini ve 2 Ekim’de emperyalist savaş politikalarına ve AKP’ye karşı güçlü bir ses çıkaracaklarını dile getirdiler.

2 Ekim Pazar Günü Kürecik’te gerçekleşecek olan mitingin hazırlıklarına ilişkin Emek Partisi, ÖDP, BDP, CHP ve Saadet Partisi il Başkanları, Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube başkanları ve Kürecikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileriyle görüştük. Kalkanın gündeme geldiği günden beri projenin gerçek yüzünü halka anlatmaya çalıştıklarını belirten siyasi parti, sendika ve dernekler tüm Malatyalıları pazar günü yapılacak mitinge davet ettiler.

KÜRECİKLİLERDEN TÜM HALKA ÇAĞRI

Kürecik Kültür ve Dayanışma Derneği Yöneticisi İbrahim Duman kalkanın gündeme gelmesiyle beraber buna karşı mücadeleyi örgütlemeye başladıklarını belirterek, “Çok kısa bir sürede örgütlediğimiz bu eylem için Malatya’yı ve civar köyleri gezdik. Malatya merkezde açıklamalar yaptık. Siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaparak onların bu haklı mücadelemizde yanımızda olmalarını istedik” dedi. Duman “İstanbul’da ki derneklerimiz de cumartesi saat 17.00’de araçlarla yola çıkarak Pazar günü Kürecik’te olacaklar” dedi.

BDP: KALKANI İSTEMEDİĞİMİZİ GÖSTERECEĞİZ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Malatya İl Başkanı Gaffar Bayram parti olarak radar üssüne karşı köylerle halk toplantıları yaptıklarını, ayrıca örgütlü oldukları ilçelerde de toplantılar yaparak halkı 2 Ekim’de yapılacak büyük eyleme çağırdıklarını belirtti. Mitinge parti olarak kitlesel katılacaklarını dile getiren Bayram, “Bu eylemle füze kalkanını Malatya’da istemediğimizi göstereceğiz. Tüm Malatya halkını  bu eyleme bekliyoruz. Bu kalkanı Kürecik’e kurdurmayacağız” dedi.

CHP: VEKİLLERİMİZLE KÜRECİK’TE OLACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Hüseyin Baştürk de Kürecik’e kurulmak istenen kalkanın tüm Türkiye’ye mal olmuş bir mesele olduğunu dile getirerek, “Pazar günü de yapılacak eyleme 20 milletvekilimiz katılacak” dedi. “Malatya’dan partimizin önünden ve mahallelerden, örgütlü olduğumuz 14 ilçeden ve beldelerden halkımızın eyleme taşınması için araçlar kaldıracağız” diyen Baştürk, “Bu eylem sadece Malatya’nın eylemi değildir. tüm Türkiye’nin eylemidir” dedi.

EMEP: MÜCADELEYİ BÜYÜTEREK SÜRDÜRECEĞİZ

“Kürecik’e NATO üssüne ‘evet’ demek, bölgesel savaşa davetiye çıkarmaktır” diyen Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Nejdet Bali ise “Bizler ABD’nin jandarması, İsrail’in kalkanı olmak istemiyoruz. Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümeti, ABD’nin çıkarları için Bölge halklarını tehdit etmekten vazgeçmelidir” şeklinde konuştu. Bali, “Parti olarak Radar Karşıtı Platformun bileşeniyiz. Malatya genelinde yürüttüğümüz çalışmalarla, bildiri dağıtımlarıyla halkımıza bu projenin anlamını anlatmaya çalıştık. Parti olarak bu eyleme büyük önem veriyoruz. Ciddi bir katılım sağlayacağız” dedi. Radara karşı mücadelenin bu eylemle son olmayacağının da farkında olunması gerektiğini dile getiren EMEP İl Başkanı Nejdet Bali, “Bu eylemden sonra halkımızla beraber NATO’ya, emperyalizme ve savaş çığırtkanlıklarına karşı daha güçlü bir direniş örmek için mücadelemizi büyüteceğiz” dedi.

SP: BU ABD’YE KARŞI DİK DURUŞ MESELESİ

Saadet Partisi (SP) Malatya İl Başkanı Mehmet Asiltürk ise füze kalkanının gündeme geldiği günden beri bu projeye karşı çıktıklarını ve bu konuyu her platformda dile getirdiklerini belirtti. “Bu karşı koyuşumuzun sözde kalmaması  için de  ilk olarak 2 Ekimde Kürecik’te yapılacak mitinge bütün gücümüzle destek vereceğiz” diyen Asiltürk, “Ayrıca bugün (dün) itibariyle de  başkanlık divanımızın kararlaştıracağı bir günde Malatya’da ve diğer illerde bu projeye karşı büyük mitingler yapacağız. Bu mitinglerimiz bir siyasi parti mitingi olmayacak. Bütün sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin çağrılacağı mitingler olacak” şeklinde konuştu. “Kürecik mitingini gerçekleştirecek olan tertip komitesinden arkadaşlarla da görüştük ve yapacakları eyleme iştirak edeceğimizi söyledik” diyen Asiltürk, “Ben buradan Malatya belediyesine seslenmek istiyorum, belediye, otobüslerle halkın oraya taşınmasında ön ayak olmalı. Çünkü bu mesele ABD ve İsrail’e karşı dik duruş meselesidir” dedi.

ÖDP: 2 EKİM’DE KÜRECİK’TE OLACAĞIZ

ÖDP İl Başkanı Hasan Kaya ise Kürecik’te yapılan halk toplantısından çıkan kararlar doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Malatya’da yapılan eylemlere katıldıklarını ve hazırladıkları el ilanlarını Malatya halkına dağıtarak duyarlılık çağrısı yaptıklarını belirtti. Kaya, “Parti olarak Kürecik’te ki eyleme yoğun bir katılım sağlayacağız” dedi. (Malatya/EVRENSEL)


EĞİTİM SEN VE PSAKD DE MİTİNGE KİTLESEL KATILACAK

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur ise Malatya’daki demokratik kitle örgütleriyle beraber konunun önemine dikkat çekmek için bugüne kadar bir takım açıklamalar ve eylemler yaptıklarını belirterek, “Malatya halkına radar üssüne karşı harekete geçme çağrısı yaptık. Mahallelerde ve kahvelerde halk toplantıları yaptık. Cumartesi günü de (bugün) bu kahve toplantılarına ve mahalle gezilerine devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Eğitim Sen olarak pazar günü yapılacak eyleme Malatyalıların katılımını kolaylaştırmak için araçlar kiraladıklarını ve 2 Ekim Pazar günü kitlesel ve güçlü bir şekilde Kürecik’te olacaklarını söyleyen Baytemur, “Bu emperyalist projelere izin vermeyeceğiz. Savaşa karşı barış çığlığımızı yükseltmek için tüm halkımızı bu eyleme katılmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, Kürecik’te geçtiğimiz haftalarda yapılan halk toplantısına katıldıklarını ve çalışmalara PSAKD olarak destek verdiklerini belirterek, “Dernek üyelerini çalışmalara katarak ulaşabildiğimiz  her bir insanın bu konu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Ayrıca pazar günü yapılacak büyük eyleme de Malatya’dan halkımızın katılımını sağlamak için PSAKD olarak ücretsiz araç kaldıracağız” dedi. EVRENSEL -DOĞAN SEKMEN

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir