Ekonomi || Türkiye'de istihdam düşük, çalışma süresi uzun

Eurostatın verileri, AB ortalamasına göre Türkiyede çalışma sürelerinin uzun, istihdamın ise düşük olduğunu ortaya koydu.

BRÜKSEL – Avrupa Birliği (AB) ortalamasına göre, Türkiyede istihdam oranı düşerken, çalışma süreleri uzuyor.

AB istatistik kurumu Eurostatın verilerine göre, Türkiyede 20-64 yaş gurubunda istihdam oranı yüzde 50 düzeyinde bulunuyor. Erkek istihdamının yüzde 72,7 ile AB ortalamasına yaklaştığı Türkiyede kadın istihdamı yüzde 28le hayli düşük kalıyor.

20-64 yaş gurubunda ABde istihdam oranı yüzde 68,6 iken bu oran erkekler arasında yüzde 75,1 ve kadınlar arasında yüzde 62,1 olarak hesaplanıyor.

ABde erkek istihdam oranı Hollandada yüzde 82,8, İsveçte yüzde 81,7 ve Almanyada yüzde 80,1i bulurken AB dışındaki İsviçrede bu oran yüzde 87,6ya ulaşıyor. Kadın istihdamında ise yüzde 75,7le İsveç, yüzde 71,5le Finlandiya ve yüzde 70,8le Hollanda başı çekiyor.

Türkiyede istihdam oranında geride kalsa da çalışma sürelerinde ABye fark atıyor. Ortalama tam zamanlı çalışma süresi Türkiyede haftada 52,2 saat iken ABde 40,4 saate geriliyor.

Türkiyede istihdam edilen çalışma çağındakilerin haftalık çalışma süreleri erkeklerde 53,3 ve kadınlarda 48,4 saati buluyor. ABde ise erkekler 41,1 ve kadınlar 39,3 saat çalışıyor.

(Dünya, Ajanslar)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Berna Omsberg

    Bu oranlar sanirim ABD de biraz daha dusuk.En azindan bazi islerde haftalik 40 saatin altinda.Ortalamanin disinda bakarsak duruma; Turkiye de haftada 60 saat civarinda calisilan isyeri coktur…

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.