WSJ'e göre Derviş güçlü aday ama Merkel engel olabilir

ABDnin saygın gazetelerinden The Wall Street Journalda yayımlanan bir yazıda, Kemal Dervişin, istemesi halinde Uluslararası Para Fonunun (IMF) başkanlığı için güçlü bir aday olabileceği, ancak Türkiyenin AB üyeliğine karşı çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkelin Dervişin adaylığına engel koyabileceği belirtildi.

Gazetenin internet sitesindeki Kemal Derviş, IMF Başkanı olmak için Almanyanın Avrupalı olma testinden geçecek mi? başlıklı yazıda, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahnın cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanmasının ardından, Türk medyasının, Strauss-Kahnın yerine kimin geçeceği konusunda eski Devlet Bakanı Kemal Dervişin ismini gündeme getirdiğine işaret edildi.

Yazıda, Derviş, öne atılması halinde güçlü bir aday olabilir, ama bu durum, Almanya Başbakanı Merkel açısından da, onun bir Türkü Avrupalı olarak sayıp saymadığına dair zorlu bir test olacak ifadesi kullanıldı.

Merkelin, Strauss-Kahnın yerine geçecek kişi konusunda, gelişmekte olan bir ülkeden aday yerine, Euro bölgesindeki devam eden sorunlar nedeniyle, Avrupalı bir adayı görmek istediğini net olarak açıkladığı kaydedilen yazıda, Merkelin ayrıca Türkiyenin AB üyeliğine de geçmişte karşı çıktığı hatırlatılarak, bunun Kemal Dervişin IMF Başkanlığı için olası adaylığına büyük bir engel teşkil edebileceği yorumu yapıldı.

Yazıda, yine de Dervişin görmezden gelinemeyecek kadar güçlü bir aday olduğu belirtilerek, onun Washingtonda olduğu kadar Batı Avrupa başkentlerinde de güçlü bağlarının bulunduğu ve gelişmekte olan ülkelerin, Avrupanın IMF yönetimindeki tekelinin kırılması arzularını tatmin edebileceği kaydedildi.

Dervişin özgeçmişiyle ilgili bilgilere yer verilen yazıda, 2001 yılında Türkiyeye dönerek Devlet Bakanlığı görevine getirilen Dervişin, ülkeyi finansal krizden çıkaran ekonomik programın yaratıcısı olduğu ve onun bu politikalarının AK Parti tarafından da genel anlamda benimsendiği belirtildi.

Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.