Tek kullanımlık şifre de yetmedi..İnternet bankacılığı kullananların dikkatine..

Yeni yöntemler geliştiren dolandırıcılar sanal bankacılıkta ‘araya girme’ yöntemi kullanıyor.

ADANA – Sanal Banka Mağdurları Derneği Başkanı Cem Polatoğlu, “tek kullanımlık şifre” uygulaması sayesinde sanal banka dolandırıcılığının yüzde 70 oranında azaldığını, ancak, dolandırıcıların yeni yöntemler geliştirdiğini bildirdi.

Polatoğlu,1 Ocak 2010 tarihi itibariyle bireysel internet bankacılığına giriş için SMSle gelen “tek kullanımlık şifre” kullanımının zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

Uygulamanın internet bankacılığında dolandırıcılık olaylarına büyük ölçüde çare olduğunu belirten Polatoğlu, “Zaten dünyanın hiçbir yerinde güvenlik önlemleri isteğe bağlı değil, mecburidir. Tek kullanımlık şifre uygulamasından sonra dolandırıcılıklar yüzde 70 oranında azaldı, ancak, yeni yöntemler gelişti. 2010 yılının başından, 2011in ilk 3 ayına kadar binin üzerinde dolandırıcılık başvurusu aldık” dedi.

Nasıl yapılıyor

Toplantıda hırsızların geliştirdiği yeni yöntemle de ilgili bilgi veren Polatoğlu, Bu uygulamanın “araya girme yöntemi” olarak adlandırıldığını belirtip, şöyle devam etti:

“Bunun için mağdurun kimliğinin detayı ya da fotokopisi temin ediliyor. Dolandırıcılar bunu işbirlikçilerden de elde edebiliyorlar. Dolandırıcı, bu şekilde elde ettiği kimlik bilgileri ya da fotokopisiyle GSM operatörüne başvurup, mağdurun telefon numarası için yeni bir SIM kart çıkartıyor. Sonra kimlik bilgilerini ve çıkartılan SIM karta SMSle gelecek tek kullanımlık şifreyi kullanıp, internet bankacılığından hesabı boşaltıyor. Mağdur durumu fark edene kadar iş işten geçmiş oluyor.”

Türkiye’de iki banka güvenli bir sistem kullanıyor

Bu tür dolandırıcılığın önlenmesinde 1,5 dolar değerinde bir cihazın kullanıldığını belirten Polatoğlu, şöyle devam etti: “Söz konusu cihazı bilgisayarınızın USB girişinden bağlayıp, bankaca verilen kartınızı bu cihazdan geçirip, kart şifrenizi giriyorsunuz. Banka da canlı olarak sizin orada olduğunuzu anlıyor ve o zaman işleminizi yapıyor.Türkiyede müşterinin isteği üzerine bu sistemi sağlayan bir iki banka var. Tüm bankalar bu sisteme geçmeli ve zorunlu hale getirilmeli” dedi. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.