Suriye'de kritik açıklama

Günlerdir gösterilerin sürdüğü Suriyede Devlet Başkanı Beşar Esad, günlerdir beklenen konuşmasını yaptı. Esad, beklentinin aksine 48 yıllık olağanüstü halin ne zaman kaldırılacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

ŞAM  – Milletvekillerinin “Sadece Allah, Suriye ve Beşar” sloganları arasında parlamento salonuna giren Esad, ülkede yaklaşık 2 haftadır süren hükümet karşıtı gösterilerden “komplocuların” sorumlu olduğunu savundu.

Suriye lideri, 48 yıldır yürürlükte olan olağanüstü halin ne zaman kaldırılacağına dair bir açıklama yapmadı.

Suriyede 60’dan fazla kişinin öldüğü hükümet karşıtı gösterilerin başladığı günden bu yana ilk kez halka hitap eden Esadın, konuşmasında olağanüstü halin kaldırılması için bir tarih vermesi bekleniyordu.

Konuşmasına “Çok olağanüstü bir anda size sesleniyorum, şu anda yaşananlar bizim için bir sınavdır” sözleriyle başlayan Esad,“Biliyoruz ki Suriye halkına yönelik bir takım komplolar var, ama bunları yapanlar zeki görünseler de Suriye halkının zekasını dikkate almadılar” dedi.

Bölgede büyük değişiklikler yaşandığını ve Suriyenin de bu değişiklikten pay alacağını belirten Esad, “Ancak şunu kabul etmek zorundayız ki Suriye’de ve bölgede olanlar bizim konumumuzu desteklemektedir” diye konuştu.

“REFORM KARARI YENİ DEĞİL”
“Suriyedeki komplo zamanlaması ve yapısı itibarıyla diğer Arap ülkelerindeki olaylardan farklıdır”
diyen Esad, reform kararını son olaylar nedeniyle almadıklarını, olağanüstü halin kaldırılması ve siyasi özgürlüklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarının ise bir yıldır sürdüğünü ifade etti.

Dış güçlerin kendilerini zayıflatmaya çalıştığını savunan Esad, olaylar öncesinde internet ve cep telefonu mesajları yoluyla mezhep çatışmasının kışkırtıldığını söyledi ve “Bu gizli saldırıları düzenleyenler azınlıkta. Suriye halkı gerçeği fark ettiğinde tepkisini ortaya koydu” dedi.

Protestolar sırasında halka kesinlikle ateş açılmaması talimatı verdiklerini savunan Beşar Esad, “Ne yazık ki dökülen kan Suriyelilerin kanıdır. Bütün ölenler bizim kardeşimiz, ailemiz. Bu ölümler neden yaşandı, bunun araştırılması ve hesabının verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“4 YILDA ÇOK DEĞİŞTİK”
Esad, 2005te Lübnanın eski Başbakanı Refik Hariri suikastı nedeniyle Suriyeye yöneltilen suçlamaları kastederek, “O zaman da teslimiyet belgemize imza atmamızı istediler. 2005’te böyle bir saldırının üstesinden gelebildik. Halk olarak bunun farkındayız” ifadesini kullandı.

Suriye lideri, “Afganistan ve Irak işgalleri, İsrail’in komploları, 2006daki Lübnan ve 2008deki Gazze savaşlarının” 4 yılda kendilerini çok değiştirdiğini sözlerine ekledi.

MUHALEFETE GÖRE MANEVRA
11 yıllık iktidarının en büyük ayaklanmasıyla karşı karşıya olan Esad, dün hükümetin istifasını istemiş, Başbakan Naci Itriyi yeni hükümet kurulana kadar geçici başbakan olarak atamıştı.

Esadın bu adımı, ülkede siyasi ve askeri yönetim üzerinde adeta tekele sahip Esad yönetiminin bir manevrası olarak görülüyor.

Bazı yorumculara göre, ülkede siyasi özgürlüklerin alanını genişleteceğini ve basına yönelik sınırlamaları kaldıracağını açıklayan yönetim, olağanüstü halin yerine yeni baskıcı yasaları getirebilir.

Siyasi eylemleri nedeniyle 5 yıl hapis yatan ve Kanadada sürgünde bulunan muhalif Mamun El Homsi, Reuterse yaptığı açıklamada, “Esad hem içeride, hem de dışarıda baskılarla karşı karşıya. Halka reformlara başladığı izlenimi vermek üzere bir plan hazırladı” dedi.

ETNİK GERGİNLİK ENDİŞESİ
Arap dünyasındaki isyanlardan geç de olsa nasibini alan Suriyede hükümet karşıtı gösteriler, ilk olarak 2 hafta önce ülkenin güneyinde Sünnilerin yoğun olduğu Dera kentinde başladı.

Olayların geçen hafta başkent Şam ve diğer kentlere yayılması mezhep çatışması endişesini gündeme getirdi.

Sünnilerin çoğunluk olduğu ülkede yüzde 10luk Alevi nüfus iktidarda, Kürtler de önemli bir nüfusa sahip.

BATI’NIN BASKISI
Tarihi siyasi istikrarsızlıklarla ve darbelerle dolu olan Suriye’de olağanüstü hal, Arap milliyetçisi Baas Partisinin 1963te iktidara gelmesiyle uygulanmaya başladı ve bu süreçte çok sayıda muhalif tutuklandı ya da sürgüne gönderildi.

1970teki kansız darbeyle iktidarı ele geçiren eski Cumhurbaşkanı Hafız Esadın 2000deki ölümüyle babasını yerine geçen Beşar Esad, koltuğa oturduktan sonra birçok alanda reform sözü verdi.

Esad yönetiminin İsraile karşı Filistinli direniş örgütlerine ve Lübnandaki Hizbuullah hareketine destek vermesi, ABD ve İsraille gergin ilişkilerin sürmesine yol açtı.

Suriyeyi “şer ekseni” listesine alan ABD ve birçok Batı ülkesi, son olaylar nedeniyle Esad yönetimini art arda yaptıkları açıklamalarla kınadı.

ESAD YANLILARINDAN GÖVDE GÖSTERİSİ
Ülke içindeki gerilimlere ve Batının baskısına karşın Beşar Esad, İsrail ve ABD karşıtı söylemi nedeniyle etnik gerilimlere rağmen ülkesindeki desteğini büyük ölçüde koruyor.

Başkent Şamda ve ülkenin birçok bölgesinde dün düzenlenen hükümet yanlısı gösterilere milyonlarca kişi katıldı. (Hürriyet)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.