Şirketlere enerji departmanı geliyor


Deloitte, şirketlerin enerji ve sürdürülebilirlik stratejilerini mercek altına alan raporunu yayımladı

Dünyanın lider profesyonel hizmet şirketi Deloitte, şirketlerin enerji ve sürdürülebilirlik stratejilerini mercek altına aldı.

Rapora göre daha az kaynakla daha fazla değer yaratabilmenin önemi artarken, giderek daha da bilinçlenen tüketiciler de kullandıkları ürünün çevre dostu olması konusunda daha hassas davranıyor. Raporda 10 yıl sonra enerji ve sürdürülebilirlik departmanı olmayan şirketlerin pek kalmayacağı, bir enerji stratejisi olan ve enerjiyi verimli kullanan şirketlerin kazanacağı belirtiliyor.

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük profesyonel şirketi olan Deloitte, “Her Şirket Bir Enerji Şirketidir; Değilse Bile, Yakında Olacaktır” başlıklı raporunu yayımladı. Raporda, enerji stratejilerinin önemi, şirketlerin bu stratejileri geliştirmek için neler yapması gerektiği ve lider şirketlerin enerji yönetimi ve sürdürülebilirlik konusundaki performansları inceleniyor. Rapora göre, enerji stratejisi oluşturmak şirketlerin sürdürülebilirlik yolundaki ilk adımı oluyor ve enerji, sürdürülebilirlik konularında çalışmalar yapmayan şirket ve ülkeler on yıl sonra yarışta geride kalmaya başlayacaklar.

Raporu değerlendiren Deloitte Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Sorumlu Ortağı Sibel Çetinkaya şunları söyledi:

“Enerji ve sürdürülebilirlik konuları dünya çapında pazar dinamiklerini belirleyen unsurlar haline geliyor. Şirketler enerji tüketimlerini yönetmeye ne kadar çabuk başlarlarsa, artan gelirler, düşük maliyetler ve daha küçük karbon ayak izi gibi avantajlardan faydalanmaya da o kadar çabuk başlayabilirler. On yıl sonra enerji ve sürdürülebilirlik departmanı olmayan bir şirket insan kaynakları departmanı olmayan bir şirket kadar ender görülecek. Şirketler bir an önce enerji stratejilerini oluşturmalıdır. Deloitte olarak bu raporla birlikte buna yönelik önerilerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Artan dünya nüfusuna karşılık tükenmenin eşiğine gelen doğal kaynakların, enerji ve sürdürülebilirliğin önemini giderek artırdığına dikkat çeken Sibel Çetinkaya sözlerine şöyle devam etti:

“Günümüzde, dünyadaki bir buçuk milyar insan elektrik kullanamıyor ve bir milyar insan elektriğe sınırlı bir şekilde erişebiliyor. Bu insanlar daha rahat yaşam koşulları elde etmeye çalıştıkça, tüketilen enerji miktarı da önemli oranda artacak. Bu nedenle temiz enerjinin temel enerji kaynağı olması için şimdiden harekete geçilmesi gerekiyor. Çünkü süreç uzun ve zahmetli. Rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir teknolojilerle yaşanan deneyimlere baktığımızda, fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçişin önümüzdeki iki kuşağın üzerinde çalışacağı bir mücadele olduğunu görüyoruz.”

Politik bir çözüm veya temiz enerji teknolojisi yönünde büyük bir değişim olmadığı sürece, sahip olunan enerjiyi yönetmek en önemli öncelik haline geliyor. Daha az kaynakla daha fazla şey yapabilmenin önemi artıyor. Örneğin, enerji tüketimini ortalama %30 – %50 oranında azaltan yeşil binalar dünyada yaygınlaşıyor. Binalarda sadece %15 oranında daha az enerji tüketimi tüm dünyada 295 milyar dolarlık enerji tasarruf anlamına geliyor. Kurumların enerji yönetimi ve sürdürülebilirlik stratejilerinde tasarruf potansiyellerini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Raporda Deloitteun buna yönelik önerileri de yer alıyor.

Tüketicilerin, kullandıkları ürünlerin çevre dostu olması konusunda daha hassas davrandığını belirten Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Özgür Yalta ise konunun önemini şöyle vurguladı:

“2009da yapılan BBMG anketine göre tüketicilerin %65i sosyal ve çevresel fayda sağlayan ürünleri satın almaya önem veriyor. Aynı zamanda hissedarlar ve paydaşlar da şirketlerin enerji ve çevre performanslarına dikkat ediyor. Bu doğrultuda enerji stratejisi, yönetimi ve sürdürülebilirlik konusunda rakiplerine karşı avantajlı konumda bulunan, diğer şirketler için standartları belirleyen şirketler bulunuyor. Cadbury, Dell, National Grid ve PepsiCo gibi şirketler Karbon Açıklık Projesi, Tedarik Zinciri Programının 50ye yakın üyesi arasında yer alıyor. Bu şirketler tedarik zincirlerini dikkatli bir şekilde izliyorlar. En son yapılan Karbon Açıklık Projesi araştırmasına göre üyelerin %56sı karbon yönetimi kriterlerini yerine getirmeyen tedarikçilerini bırakmayı planlıyor.”

Geliştirilme aşamasında olan yeni kalkınma modeli, daha eşit küresel ekonomik gelişimi teşvik ediyor. Bu model, hem iklim değişiminin engellenmesi, hem de kurumsal seviyede rekabet avantajı sağlama ve sürdürülebilir kurum geleceği yaratma potansiyeline sahip bulunuyor. Günümüzde insiyatifi eline almış olan vatandaşlar ve kurumlar bilinçli bir şekilde hareket ediyor, kendi enerji kazanç ve zararlarının, karbon ayak izlerinin giderek daha fazla bilincine varıyorlar. Bu nedenle şirketler ve devletlerin tüketicilere enerji yönetimlerinde yardımcı olan ürün ve hizmetler sunmaları gerekiyor. İleride, en temiz enerjiye sahip olan ve enerjiyi en verimli kullanan şirketlerin kazanacağı öngörülüyor. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Enerji Şirketleri | Yeşil Aktivist | Yeşil Platform

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.