Gökten radyasyon yağacak.. Yağmur geliyor.."Evet ülkemizde radyasyon var"

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiyenin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte radyasyon tespit ettiklerini söyledi.

Bu geceden itibaren Türkiyenin batısını etkisi altına alacak yağmurlara dikkat!

ANKARA- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Japonyada Fukuşima Nükleer Santralinden kaynaklanan radyasyon yayılımının Türkiyenin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte ve konsantrasyonu oldukça az olmak kaydıyla bulunduğunu, ancak bu konsantrasyonun yer seviyesinde Türkiyeyi etkileme ihtimalinin yüzde sıfır olduğunu bildirdi.

Çağlar, Japonyadaki deprem ve tsunaminin ardından Fukuşimada bulunan nükleer santralde patlamalar meydana geldiği ve nükleer sızıntı olduğunun tespit edildiğini hatırlattı. Sızıntı sonrası, yayılımın ilk olarak 20 kilometrelik bir dairede etkili olduğunu belirten Çağlar, yayılımın atmosferin yüksek kesimlerindeki hava akımlarının etkisiyle 20 bin kilometre mesafe kat ederek önce Pasifik ve daha sonra da Amerika ve Avrupaya ulaştığına dikkati çekti.

Santralden atmosfere yayılan radyasyonun, Amerika (NOAA/National Oceanic and Atmospheric Administration, HYSPLIT/ HYbrid Single-Particle Lagrangian Integrated Trajectory), Fransa (MeteoFrance) ve Japonya (JMA/Japan Meteorological Agency) tarafından yapılan global ölçekli atmosfer sirkülasyonu model bilgileri kullanılarak, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından anlık olarak takip edildiğini anlatan Çağlar, şunları kaydetti:

Bu modellerin verilerine göre, radyasyon yayılımının özellikle jet rüzgarlarıyla birlikte, ülkemizin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte ve konsantrasyonu oldukça az olmak kaydıyla mevcut olduğu tespit edilmiştir.

Meteorolojik olayların ve bunların yer seviyesine yansımasının özellikle yerle 5 bin metre arasında geliştiği dikkate alındığında, 10 bin metre yükseklikte tespit edilen bu konsantrasyonun yer seviyesinde ülkemizi etkileme ihtimalinin yüzde sıfır olduğu görülmektedir.

Bölgedeki gelişmeler sürekli olarak izlenip, Türkiyeyi ilgilendirecek bir durum söz konusu olduğunda, bu durum hakkında kamuoyuna ve ilgili tüm kuruluşlara gerekli önlemlerin alınması noktasında bilgi verilecektir.

YAĞMURA DİKKAT!
Bugün akşam saatlerinde yağış alması beklenen Marmara Bölgesinin güneyi, haftasonu gelecek çok daha etkili yağışın başlayacağı nokta olacak.

Cuma gününü Cumartesine bağlayan gece Güney Marmarada başlaması beklenen etkili yağmurun ilerleyen saatlerde Marmara Bölgesinin tamamında görüleceği, Cumartesi günü İstanbul ve çevresinde çok etkili olacağı öngörülüyor.

Yağışın kısa süreli olmayacağı günboyu süreceği, ancak pazar günü etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Beş büyük kentin hava koşulları şöyle: İstanbulda hava parçalı bulutlu, Cuma-Cumartesi daha kapalı olacak, yağmur da var.

Ankara ılık, 3 gün hafif bahar sağanakları görülecek. Lodos, İzmire bugün-yarın akşam ve Cumartesi günü sağanak yağmur getirecek. Bursa hafif yağmurlu, Adana güneşli, 24 derece.-

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU
-Marmarada lodos yerini 4 günlüğüne sert poyraza bırakıyor. Cumadan-Pazara kadar sert eserek, üşütecek. Bugün Çanakkale ve Balıkesirde daha sık görülmek üzere Güney Marmarada yağmur var.

-İç Anadoluda 3 gün öğleden sonraları daha etkili olmak üzere yağmur var. Sıcaklık yüksek, ortlama 17 derece.

– Egeyi günlerdir ısıtan lodos, bugün denizden yüksek nem ve yağmur bulutlarını taşıyor. Bugün önce Muğla, Aydın, İzmir kıyılarında başlayacak sağanaklar, akşam İç Egeye ilerleyecek. Cumartesi günkü sağanaklar daha kuvvetli.

– Batı Akdeniz kapalı, Isparta, Antalya, Burdur yağmurlu iken, Adana, Güneydoğu boyunca hava parçalı bulutlu. Güneydoğuda yağmur Pazar günü bekleniyor.

– Doğu Anadoluda bugün Malatya, Elazığ, Erzurum, Kars hafif yağmur alabilir. Ama sıcaklık Pazara kadar 4-5 derece daha artacak.

– Karadenizin tamamında Samsun, Tokat arasında daha sık olmak üzere yağmur var. Yarın yağmur kıyııdan uzak kentlerde sürecek, hafta sonu da sağanaklar kesilmiyor. Sıcaklık yağışlarla 4 derece düşecek.

http://www.gazeteport.com.tr/GUNCEL/NEWS/GP_879323


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.