Radyasyon arttı, başkan hastanelik oldu

Japonyada nükleer kabus sürüyor. Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinin 1 numaralı reaktörünün yanındaki deniz suyunun, yasal sınırın 3355 katı daha fazla radyoaktif iyot içerdiği tespit edilirken, santrali işleten TEPCO, tesisteki dört reaktörün hurdaya ayrılacağını açıkladı.

Bu arada TEPCOnun Başkanı ise yüksek tansiyon ve başdönmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

TOKYO  – Japonyadaki deprem ve tsunami felaketinin ardından arızalanan Fukuşima Daiçi Nükleer Santralinin 1 numaralı reaktörünün yanındaki deniz suyunun, yasal sınırın 3 bin 355 katı daha fazla radyoaktif iyot içerdiği bildirildi.

Japonyanın Nükleer ve Endüstriyel Güvenlik Ajansının Genel Müdür Yardımcısı Hidehiko Nişiyama, bölgenin boşaltılmış olduğunu ve çevrede balıkçılık yapılmadığını belirterek bu durumun insan sağlığına büyük bir tehdit oluşturmasının beklenmediğini söyledi. Hidehiko Nişiyama, “İyot-131in yarı ömrü 8 gündür. Sudaki konsantrasyonu göz önüne alınırsa, insanlara ulaşana kadar büyük ölçüde gerileyecektir” dedi.

Dün de tesisin bulunduğu arazideki toprakta plütonyum bulunmuş, bunun insan sağlığını tehdit edecek düzeyde olmadığı açıklanmıştı. Dün ayrıca ilk kez reaktör binası dışında yüksek düzeyde radyoaktif su bulunmuştu.

Fukuşima-Daiçi nükleer santralini işleten Tokyo Electric Power (TEPCO) şirketi ise nükleer tesisin çevresindeki deniz suyunun nasıl radyoaktif hale geldiğinin bilinmediğini açıkladı. Bu arada TEPCO Başkanı Masataka Şimuzunun yüksek tansiyon ve başdönmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

TEPCO ayrıca depremin vurduğu Fukuşima nükleer tesisindeki dört reaktörün hurdaya ayrılacağını açıkladı. 1 ve 4 numaralı reaktörlerin kontrol altına alınamaması üzerine bu açıklamayı yapan yetkililer, 5 ve 6 numaralı reaktörlerin de güvenli bir şekilde kapatılmasını görüşüyor. Reaktör çekirdeklerinde erimenin ve bu şekilde meydana gelecek nükleer felaketin önlenebilmesi için, reaktörün soğutulabilmesi gerekiyor.

Bölgede yüksek düzeyde radyoaktivite tespit edilmiş durumda.

TEPCO başkanlarından Tsunehisa Katsumata, 1 ve 4 numaralı reaktörlerin hurdaya ayrılmalarının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

11 Marttaki 9 büyüklüğünde deprem ve ardından tsunami nedeniyle zarar gören reaktörleri soğutma mücadelesi sürerken, radyoaktif sızıntı önlenemedi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, dün ülkenin maksimum alarm durumunda olduğunu açıklamıştı.

TEPCO, şeffaf olmamak ve gecikmeden bilgi sağlamamakla suçlanıyor. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.