Putin, Chavez'e Türk müteahhitleri önerdi

Libya pazarında sıkıntılar yaşayan Türk müteahhidine petrol zengini Venezueladan çağrı geldi.

Leyla İLHAN/Dünya Gazetesi

İSTANBUL – Libya pazarında sıkıntılar yaşayan Türk müteahhidine petrol zengini Venezueladan çağrı geldi.

Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar, “Yeni pazar arayışı içinde olan Türk müteahhitleri Güney Afrikaya ilgi duymaya başladı. Venezuelaya giden birkaç inşaat şirketi var. Çünkü Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Rusya Başbakanı Putinle iyi ilişkilere sahip olduğu için dünyadaki en iyi inşaat şirketleri Putine soruyor. O da Türkler deyince Chavez, Türk firmalarıyla ilgilenmeye başladı. Bugün birkaç inşaat şirketi oradan iş almaya çalışıyor” diye konuştu.

13 milyar dolarlık dev yatırım

Venezuellanın petrol kaynakları açısından zengin bir ülke olduğunu ifade eden Aykar şunları söyledi: “Ancak buna rağmen kalkınmamış bir ülke olduğu için büyük potansiyeli olan bir pazar. Belirli bir süre Türk müteahhitleri gidip orada çalışırsa işe yarar. Çünkü 10 milyar dolarlık demiryolu, 3 milyar dolarlık konut işlerinden bahsediliyor. O yüzden ‘gelin bu pazarda çalışın denildiği için önce buraya sonra da Brezilya gibi diğer ülkelere gitmekte fayda var.”

Brezilyada şu anda gelişmiş bir inşaat sektörü olduğunu ancak Venezuellada böyle bir sektörün olmadığını söyleyen Aykar, “Orada hep İspanyol, Brezilyalı firmalar çalışıyor. Onun için Venezuelada şansımız olur. Berezilyada ise kısa zamanda büyük inşaatlar yapılmak isteniyorsa oradaki lokal firmalarla ortaklaşa birtakım şeyler gerçekleştirilebilir. Bugün için yok ama peşinde koşmaya değer” şeklinde konuştu.

Venezuela TOKİyi bekliyor

Yaklaşık 2 milyon adet konut ihtiyacı bulunan Venezualla, yıllık minimum 150 bin konut yapmak istiyor. Venezuela Enerji ve Petrol Bakanı Rafael Ramirez, Venezuelanın bu isteğini geçtiğimiz aylarda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın Brezilyaya yaptığı ziyaret sırasında iletti. Yıldız, Venezuelanın konut ihtiyacının bir kısmının hem TOKİ, hem de Türk özel sektörü tarafından yapılabileceğini dile getirerek, Chavezin de bu konuyla alakalı bir bakanı görevlendirdiğini açıkladı. Yıldız, bu konut ihtiyacının bir kısmının petrol karşılığı olarak Türkiyenin yapabileceğini kaydetmişti.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.