Listeler askıdan iniyor..Muhtarlığa gidemiyorsanız buradan bakın: ysk.gov.tr

Yüksek Seçim Kurulu, Seçmen listelerini kontrol için yarın son gün.

ANKARA – Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Haziranda yapılacak milletvekili genel seçimi için 18 Martta askıya çıkardığı seçmen listelerini yarın askıdan indirecek. Seçmenlerin yarın saat 17:00’ye kadar listelerde adlarının olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor.

Muhtarlığa gitmek için vakti olmayan seçmenler de Kurulun “ysk.gov.tr” internet adresinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaralarını girerek, seçmen kütüğünde kayıtları olup olmadığını öğrenebilecekler.

Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, seçmenlik durumunu oy kullanabilir duruma getirebilmek için ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurabilecekler.

İtirazlar üç gün içinde değerlendirilecek

Muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmenler ve siyasi partiler askı süresi içinde itiraz edebilecekler. Muhtarlık bölgesi askı listelerine siyasi partilerin, ilçe seçim kurulu başkanlıklarına isimlerini bildirdikleri yetkilileri, o ilçede oturan tüm seçmenler ve seçmen kütüğüne yazılmaması gerekenlerden yazılmış olduğu anlaşılanlarla ilgili olarak, seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ise ancak kendileriyle ilgili olarak itirazda bulunabilecekler.

İlçe seçim kurulu başkanı, kendisine ulaşmasından itibaren itirazları en geç 3 Nisan 2011 Pazar günü saat 17:00’ye kadar kesin karara bağlayacak. Bu kararlara uygun olarak gerekli kayıt ve düzeltme işlemlerinin yapılması ile muhtarlık bölgesi askı listeleri 8 Nisan 2011 Cuma günü kesinleşecek.

Yurtdışındakiler internetten takip edecek

Yurt dışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan Türk vatandaşlarının Yurt Dışı Seçmen Kütüğündeki kayıtları, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, güvenli sorgulama yöntemi kullanılarak Kurulun internet sayfasında 18 Martta ilan edildi.

Vatandaşlar “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” ekranından kimlik numarasını girerek Kütüğe kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilecekler. Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanı da yarın saat 17:00’de sona erecek. Dünya


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

5 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.