Hayatımız petrol

Günün her anında karşımıza çıkan petrol, değişik alanlarda kendisini gösteriyor.

Ekonomiye nüfuz eden petrol fiyatlarının etkisi değişik alanlarda kendisini gösteriyor. Yükselen petrol fiyatlarının etkisi benzin alırken direkt olarak hissedilirken dolaylı etkisi ise ekonomide görülüyor.

Petrol, arabadaki yakıt deposu ve motor dışında bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Petrolün ortalama varilinden benzin ( %42), motorin (%20), jet yakıtı (%9), kalorifer yakıtı (%4.5), sıvılaştırılmış petrol gazı (%4.5), ağır yakıt (%4.5) ve diğer ürünler (%16) etkileniyor.

Bir çok tıbbi ürünün içinde bulunan petrolün en çok etkilediği sektörlerden biri sağlık sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Evde ilaç dolabının ve kozmetiğin temel bileşenini oluşturan petrol, bir çok tıbbi ürünün içerisinde bulunuyor. Bu ürünlerden başlıcaları: protez, aspirin, nazal dekonjestan, tuvalet ispirtosu, deodorantlar, öksürük şurubu, bandajlar, alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçlar, vitaminler, kolonya, böceksavar, nemlendirici, sabun ve vazelin, kalp kapakcıkları, yapay kol ve bacaklar, steteskoplar, şırıngalar, işitme cihazları, vaporizatör, anestetik ilaç, antiseptik, ameliyat eldivenleri.
Petrole dolaylı olarak herhangi bir mağazada yüzlerce plastik ürün içerisinde görebilmek mümkün. Ayrıca, plastik şekillendirme ve döküm gerektiren geniş ürün yelpazesinde kullanılabilirken, bilgisayar kasası, oyuncak, gözlük camı, bilgisayar diski,atletik ayakkabılar ve binlerce başka ürün şeklinde karşımıza çıkıyor.

Petrolün vurduğu diğer bir sektör ise giyim sanayi.. Suni ipek, naylon, polyester ve kürk içeren kıyafetler bunlardan bazıları.
Mutfak ürünlerinden ise tabak çanak, yemek pişirme malzemeleri, amonyak, uhu, mürekkep, kandil, kibritler, ayakkabı boyası, bulaşık yıkama deterjanı ve diğer temizlik ürünleri petrolden etkilenen ürünlerden.

Ham petrol fiyatlarındaki artıştan en az benzin kadar darbe alacak olanlardan biri de araba parçaları… Kaportanın altında bulunan bir çok parça, yakıt doldurma hortumu, kablo sistemi, donma önleyici, şanzıman yağı, fren hidrolik yağı, motor yağı olarak karşımıza çıkıyor.

PETROLDEN EN BÜYÜK DARBEYİ BENZİN YİYOR

Petrol, tüm alanları etkilemesine rağmen en çok darbeyi benzine vuruyor. Ortadoğu’daki halk ayaklanmalarının etkisiyle 100 doları aşan petrol fiyatları, pompaya yansımaya devam ediyor. Benzine zam üstüne zam gelirken en son hafta başında TÜPRAŞ, benzin fiyatlarını 9 kuruş arttırdığını açıkladı.

(Gazeteport/Ekonomi)


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.