Botaş, Yunan doğalgaz şirketiyle tahkim yolunda

BOTAŞ, Azerbaycan’dan aldığı doğalgazın, yıllık 750 milyon metreküplük bölümünü Yunanistan’a satıyor…

Azerbaycan, Türkiye’ye sattığı gaz fiyatını, 120’den 250 dolara çıkardı. BOTAŞ, maliyetlerinin artması üzerine Yunanistan’la, 750 milyon metreküplük doğalgazın yeni satış fiyatı için masaya oturdu. Yunanistan’ın yeni fiyata yanaşmaması tahkimi gündeme getirdi.

BOTAŞ ile Yunan doğalgaz şirketi DEPA arasında, bu ülkeye satılan doğalgazın yeni fiyatı konusunda aylardır sürdürülen müzakerelerden istenen sonuç bir türlü alınamıyor. Anlaşmazlığın, tahkim yoluyla çözümünün an meselesi olduğu belirtiliyor. HABERTÜRK, Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğalgaz alışverişi kapsamındaki fiyat pazarlıklarının perde arkasına ulaştı. BOTAŞ’ın, Azerbaycan’dan aldığı doğalgazın fiyatı, Nisan 2008’den geçerli olmak üzere 1000 metreküpü, 120 dolardan 250 dolar düzeyine çıktı. İki ülke arasında yeni fiyatla ilgili anlaşma, 2010 yılının mayıs-haziran ayında imzalandı.

GERİYE YÖNELİK ÖDEME
Anlaşma gereğince Türkiye; Azerbaycan’a, 2008 yılının nisan ayından başlayarak Mayıs 2010 dönemine kadar 2 yıl boyunca çektiği doğalgaz için geriye yönelik olarak fiyat farkı ödemesi (bu dönemde çekilen her 1000 metreküp doğalgaz için 130 dolar düzeyinde) yaptı. Türkiye, yeni fiyattan da doğalgaz alımını başlattı. Yunanistan doğalgaz şirketi DEPA, Türkiye’nin masaya getirdiği talepleri karşılama konusunda isteksiz davranıyor. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre DEPA ile BOTAŞ arasında doğalgazın yeni satış fiyatı konusunda müzakere devam ediyor. Kesin sonuç ortaya çıkmadı. DEPA, geçmiş dönemde (2008 Nisan-2010 Mayıs dönemi) çektiği gaz için fiyat farkı ödeme konusunda isteksiz davranıyor. Yunan şirket, geçiş ücreti+kâr için öngörülen tutarın artırılmasına da yanaşmıyor.

‘TÜRKİYE’NİN HAKLI OLDUĞU ÇIKAR’
Görüşmelerin, tarafların pozisyonlarını koruması nedeniyle ilerlememesi sorunun çözümü için uluslararası tahkim seçeneğini gündeme getirdi. Enerji Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin anlaşmalardan kaynaklanan hükümler çerçevesinde görüşmeleri götürdüğünü söyledi. Kaynaklar, konunun tahkime taşınması halinde Türkiye’nin haklılığının ortaya çıkacağı görüşünü dile getirdi.

Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.