Suriye'de hükümet istifa etti..

Suriyede günlerdir süren protestoların ardından Devlet Başkanı Esad, hükümetin istifasını kabul etti.

ŞAM – Suriye Devlet Televizyonunun son dakika olarak geçtiği habere göre, Devlet Başkanı Beşşar Esad hükümetin istifasını kabul etti.

Bu arada Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimini destekleyenler, Başkent Şamın merkezindeki Sabe Barat Meydanında miting ve gösteriler düzenledi. Sivil toplum örgütlerince düzenlenen “Ülkeye Sadakat Yürüyüşü” adı verilen gösteriler, ülkenin bir çok kentinde de gerçekleştirildi.

Dera kentinde olaylar başladığından beri halkın konuşmasını beklediği Esadın, bugün veya yarın halka hitap etmesi bekleniyor.

Esadın konuşmasını hangi söylemler üzerine kuracağı merakla beklenirken, ülkenin reform çerçevesinde halkın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kurumsal temelde yeniden yapılanması veya iyileştirmeler yapılması yönünde iki söylemden birinin öne çıkması bekleniyor. Dünya

İlk söylem Esadın başını çektiği ve halkın desteklediği liberal kanadın ülkede baskın olduğu ve yeni bir dönemin başlayacağının işareti sayılırken, ikinci söylem ülkenin son 40 yılıyla özdeşleşen Baas Partisinin başını çektiği statükocu söylemin varlığını devam ettireceğini gösteriyor.


Suriyede hükümet istifa etti

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.