Kahire Havalimanı İhalesine En Düşük Teklifi 387 Milyon Dolarla Limak-Gmr Verdi

Kahire Uluslararası Havalimanı’nın yenileme ve yolcu kapasitesinin yükseltilmesi için açılan ihaleye en düşük teklifi, 387 milyon dolar ile Limak-GMR Ortak Girişim Grubu verdi.

Limakdan yapılan yazılı açıklamada, Mısırda yeni hükümetin göreve başlamasının ardından Dünya Bankasının kredi sağladığı projenin, yolcu kapasitesinin iki katına çıkartılması, ek tesislerin yapılması ve pistlerin Airbus 380 tipi yolcu uçaklarına da hizmet verebilecek şekilde büyütülmesini kapsadığı bildirildi. Mısırda, Cairo Airport Companynin (CAC),Kahire Uluslararası Havalimanı 3 Nolu Terminalinin yıllık yolcu kapasitesini 3.5 milyondan 7.5 milyona yükseltilmek istediği, bu amaçla açtığı ihaleye, 387 milyon dolar ile en düşük teklifi Limak İnşaatın ortak girişiminin verdiği belirtildi.

-YAPIMI 3 YIL SÜRECEK-

Limakın açıklamasına göre, Kahire Uluslararası Havalimanı pistlerinin Airbus 380 tipi dev yolcu uçaklarına hizmet verilebilecek şekilde büyütülmesini de içeren ihale, yaklaşık 340 bin metrekarelik alanda apron, taksi yolu ve bağlantı yollarının yapımını, 3 Nolu Terminale entegre edilecek yeni terminal ve otel ile yeni bir iskele bloğu inşasını kapsayacak. Yapım süresi 3 yıl olarak belirtilen proje kapsamında, yaklaşık 168 bin metrekarelik kapalı alan inşaatının gerçekleştirilmesinin yanı sıra, saatte 4 bin 400 bagaj kapasiteli handling sistemi gibi son teknoloji ürünü sistemlerin temini de yer aldı. Ayrıca inşaatın tamamlanmasından sonra, bir yılı opsiyonlu olmak üzere iki yıllık tesis yönetimi, bakım ve onarım hizmetlerinin sağlanması da sözleşme kapsamında yer aldı.

-MISIRDA HÜKÜMET DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI EN BÜYÜK ULAŞTIRMA PROJESİ-

Mısırdaki hükümet değişikliği sonrası Dünya Bankasından kredi sağlanan ilk ve en büyük ulaştırma projesinin, ülkede güven ve istikrarın yeniden sağlanmasının bir simgesi olarak görüldüğünü kaydedenLimak İnşaat Üstyapı Genel Müdürü Feyiz Genç, “Dünyanın en kalabalık kentlerinden birinin kapısı olan bu proje ile havalimanının yolcu taşıyabilme kapasitesi ikiye katlanarak, ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlanması hedefleniyor. Bugüne kadar Türkiye ve bir çok ülkede projeler gerçekleştiren Limak İnşaat; tecrübesi ve kalite odaklı performansını dost ve kardeş Mısırın başkentinde de gösterme fırsatı bulacak” diye konuştu.

İlgim.net

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.