Japonya'da maksimum nükleer alarm

Japonyada nükleer kabus sürüyor. Deprem ve tsunamiden zarar gören Fukuşima nükleer tesisinde durum vahim. Dün ilk kez reaktör binalarının dışında yüksek oranda radyoaktif su bulunurken, tesisin bulunduğu arazide de plütonyuma rastlandı.

TOKYO – Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonyada nükleer felaketi önleme çabaları sürerken hükümet Fukuşima nükleer santralindeki durumla ilgili olarak maksimum alarm halinde olunduğunu açıkladı.

Tesisin bulunduğu arazide plütonyum tespit edilirken, bir reaktör binasından yüksek düzeyde radyoaktif su sızdığı kaydedildi.

Dün ilk kez reaktör binalarının dışında yüksek oranda radyoaktif su bulundu. Sızıntının 2 numaralı reaktörle bağlantılı bir tünelden kaynaklandığı belirtiliyor ve radyoaktif sıvının çevreye yayılması endişelerini artırıyor.

Altı reaktörden birinde yakıt karışımında kullanılan plütonyumun da tesisin yer aldğı arazide bulunduğu belirtilirken, yetkililer bunun insan sağlığını tehdit edecek düzeyde olmadığını söyledi.

Yetkililer, önceliğin hala yakıt çubuklarını soğutmak üzere su enjeksiyonu olduğunu belirtiyor.

Başbakan Naoto Kan, parlamentodaki konuşmasında tesisteki durumun halen belirsiz olmayı sürdürdüğünü ifade ederek, hükümetin maksimum alarm düzeyinde sorunla mücadeleyi sürdüreceğini söyledi. Kan ayrıca tesis çevresindeki tahliye bölgesinin genişletilmesi konusunun görüşüldüğünü de belirtti.

Bu arada Milli Strateji Bakanı Koichiro Gemba, hükümetin tesisi işleten Tepcoyu geçici olarak kamulaştırmayı düşünebileceğini söyledi. Dün Tepconun hisseleri son 30 yılın en düşük seviyesine inmişti.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano ise düzenlediği basın toplantısında Fukuşimadaki durumu çok vahim diye niteledi.

Fukuşima Daiçi nükleer santralinde işçiler soğutma sistemlerini yeniden harekete geçirecek elektrik enerjisini yeniden tesis etmek için mücadele ediyor.

11 Marttaki deprem ve tsunami çifte felaketinde ölenlerin sayısı resmi verilere göre, 10 bin 901, 17 binden fazla insan hala kayıp.

ÇİNİN DOĞU SAHİLLERİNDE RADYASYON
Çinli yetkililer, başta Şanghay olmak üzere güneydoğu sahillerinde “oldukça düşük seviyelerde” radyasyon tespit edildiğini, ancak bunun insan sağlığı ve çevreye zararlı olmadığını açıkladı.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, hükümet, Japonyadaki Fukişima nükleer santralindeki sızıntının Çinde insan sağlığına ve çevreye şimdiye kadar etkisi olmadığını bildirdi.

Çin Milli Nükleer Acil Durum Koordinasyon Kurulu, “Çinin sahil kesimlerinde havada oldukça düşük seviyede radyoaktif madde olduğunu” belirtti.

Şanghay Çevre Koruma İdaresi mühendislerinden Su Guodong, devletin ilgili kuruluşlarıyla birlikte sonuçları sürekli izlediklerini kaydederek, şu anda bir önlem almaya gerek olmadığını ifade etti.

Şanghay Gıda ve İlaç İdaresi de hiçbir gıdada radyasyon tespit edilmediğini, yetkililerin restoran, market ve manavlarda devamlı tetkikler yaptığını ve örnekler alarak, incelemelere devam ettiğini açıkladı.

Çinde iki gün önce kuzeydoğuda bulunan Heylongciang eyaletinde düşük oranda iyot-131 tespit edilmiş ve bu oranın insan sağlığına zararlı olmadığı belirtilmişti.

Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.