Çalık Musul'da 388,5 milyon dolarlık yatırım planlıyor

Çalık Enerjinin Irakın Musul yakınlarında 388,5 milyon dolara inşa edeceği Nainawa Doğalgaz Çevrim Santraline ilişkin anlaşma Irak Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dr. Hussain al-Shahristani, Irak Elektrik Bakanı Raad Shallal Saeed, Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Salam Kazaz, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinçin katıldıkları törenle 28 Mart 2011 tarihinde Bağdatta imzalandı.

Çalık Holding iştiraki Çalık Enerji, Irakın Kerbela kenti yakınlarındaki 1250 MW gücündeki El Khairat Doğalgaz Çevrim Santralinin ardından, Musulun 60 kilometre güneyinde kurulacak Nainawa Doğalgaz Çevrim Santralinin inşaatını da üstlendi. Bu konudaki anlaşma, Irak Elektrik Bakanı Raad Shalal Saeed, Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Salam Kazaz, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç tarafından Bağdatta imzalandı.


Irak Elektrik Bakanlığında 28 Mart 2011 günü gerçekleştirilen törende konuşan Irak Başbakan Yardımcısı Dr. Hussain al-ShahristaniElektrik, Irakın en büyük sorunlarından biri. Halkımızın özellikle yaz sıcaklarında yaşadığı problemlerin kaynağı olan elektrik sıkıntısını 2012 yılına kadar büyük ölçüde azaltmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar kapsamında Çalık Enerji ile elektrik doğalgaz çevrim santrali anlaşmasını imzaladık. Nainawa santralinin 20 ay içerisinde tam kapasite ile çalışmasını ve üretilen elektriğin ana şebekeye verilmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde başka projeler ile de karşınıza çıkacağız. ” dedi.

Törende yaptığı konuşmada, Irak halkının hayatını kolaylaştıracak Nainawa Doğalgaz Çevrim Santrali projesini gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade eden Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık “Bize bu önemli yatırıma katılım imkânını sağlayan Irak hükümetine, özellikle Sayın Başbakan Yardımcısı Shahristaniye, Sayın Bakan Shallal Saeede ve Bakanlığının değerli temsilcilerine şükranlarımı sunarken, projemizin Irak halkına hayırlı olmasını diliyorum ” dedi.

Irakta elektrik, petrol ve gaz sektörünü yakından takip ettiklerini kaydeden Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç “Musulun 60 km güneyinde inşa edeceğimiz Nainawa Doğalgaz Çevrim Santrali günde 750 MW elektrik üretim kapasitesi ile ortalama 1,5-2 milyon kişinin günlük enerji ihtiyacını karşılayacak. Çalık Enerji olarak hedefimiz, 20 ay gibi kısa bir zaman zarfında projeyi bitirmektir” dedi. Nainawa Doğalgaz Çevrim Santrali Projesinin, Çalık Enerjinin Irakta üstlendiği ikinci proje olduğunu belirten Dinç, “Kerbela ve Musuldaki her bir santral 1000 kişiye istihdam sağlayacak. En yakın komşumuz için çalışmaya devam edeceğiz. Grubumuz inşallah bu ülkede başka önemli projelere de imza atacak ” diye konuştu.

20 ayda tamamlanacak santralde, Irak hükümeti tarafından General Electricden (GE) satın alınan her biri 125 MW gücündeki 6 gaz türbini kullanılacak. Toplam 750 MW gücünde olacak santraldeki elektrik üretimi, doğalgazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılarak da gerçekleştirilebilecek. Nainawa Doğalgaz Çevrim Santrali, Irakta 250 bin hanenin 24 saat kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayacak.Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.