Avrupa basınından özetler-Deutsche Welle Türkçe

Almanya’da siyasi depreme yol açan Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerindeki seçim sonuçları bugünkü Avrupa basınına da damgasını vuruyor.

Avusturyada yayınlanan muhafazakâr Die Presse gazetesinde Baden-Württembergdeki seçmenlerin oylarıyla, Hrıstiyan Demokrat Parti ile Hür Demokrat Partiye yaptıklarının faturasını kestikleri ifade ediliyor:

“Başbakan Merkelın yaklaşık 11 yıllık liderlik döneminde Hrıstiyan Demokrat Parti modernleşme sürecini kaçırdı. Parti çizgileri belirli bir kimlikten yoksun. Parti içindeki muhafazakârlarla modernler arasındaki çatışma seçimlerden sonra daha da şiddetlenecektir. Başbakanın ilkesizliği başını derde sokuyor.”

İsviçre gazetelerinden Neue Zürcher Zeitung ise şu yorumu aktarıyor:

“Japonyadaki nükleer sızıntının, Almanyanın önde gelen sanayileşmiş eyaletlerinden Baden-Württembergde tsunami etkisi göstereceği hesaba katılmalıydı. Nükleer enerji tartışmaları Yeşiller Partisi ile Sosyal Demokratların güçlenmesine yol açtı. Bu da Alman halkının derhal nükleer enerjiye son verilmesi arzusuna dayanıyor. Nükleer enerjiden çıkış olasılığı seçim sonuçlarıyla birlikte çok daha güçlendi.”

Hollandada yayınlanan de Volkskrant gazetesi iki eyalette yapılan seçimlerin nükleer enerji politikaları açısından belirleyici öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor:

“Nükleer enerjiyi savunan ve Hrıstiyan Demokratlar ile Liberallerin oluşturduğu Berlindeki koalisyon hükümeti kaybetti. Yeşiller ise galip çıktı. Merkel, hükümetinin en önemli bölgesel destekçilerinden birini kaybetti. Baden-Württembergdeki gelişme Almanya genelindeki derin değişime de işaret ediyor. Zira burası, muhafazakâr yurttaşların çoğunlukta olduğu bir eyalet. İşte tam da bu eyalette Alman seçmenler geleneksel oy verme davranışını değiştiriyor.”

Muhafazakâr İtalyan gazetesi Corriere della Sera ise Merkelın Fukuşimadaki nükleer kriz sonrasında nükleer politikalarında geri adım attığına işaret ederek şu değerlendirmeyi aktarıyor:

“Seçmenler ona inanmadı. Son dakikada geri adım atan bir parti yerine nükleer enerji karşıtı olan bir partiye oy verdiler. Bu herkese verilmiş bir siyasi ders niteliğinde. Zira son dakikada alınan kararlar, günümüzde daha iyi bilgilenen seçmenlerde şüphe yaratıyor. Seçmenler, ülkeleri için alınan önemli kararlarda aktif olarak karar alma süreçlerine katılmak istiyorlar.”

Yine İspanyol gazetelerinden El Mundo Almanyada iki eyalette yapılan seçim sonuçlarını irdeliyor:

“Angela Merkel seçim taktiği bağlamında attığı adımların bedelini ağır ödüyor. Alman halkının çoğunluğu nükleer enerjiye karşı. Seçmenler Merkelın geri adımında sahtekârlık sezdi ve buna izin vermedi.”


© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Değer Akal


Editör: Murat Çelikkafa

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.