Türk bankalarına Körfez kancası

Arap Bankalar Birliği Başkanı Adnan Yusuf, önümüzdeki dönemde bankacılık alanında yoğun işbirliğine ihtiyaç bulunduğunu belirterek, Küreselleşme ve ekonomik bloklaşma işbirliğini zorunlu kılıyor. İşbirliği yapmazsak, fırsatlarımızı değerlendiremeyiz dedi.


Arap Bankalar Birliği Başkanı Adnan Yusuf, Enhancing ShamGen Banking: Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün  konferansında, bölge ülkeleri arasında büyüme potansiyeli bulunduğunu, birlikte çalışmaları halinde bu olanaklardan yararlanabileceklerini söyledi.

Geçen süre içinde çok stratejik projelerin gündeme geldiğini, bütün bu ülkelerin kendi sınırları içinde bankacılık alanına katkıda bulunmaya gayret ettiklerini ve ilişkilerde bir hayli ilerleme katettiklerini ifade eden Yusuf, Önümüzdeki dönemde bankacılık alanında yoğun işbirliğine ihtiyaç var. Küreselleşme ve ekonomik bloklaşma işbirliğini zorunlu kılıyor. İşbirliği yapmazsak, fırsatlarımızı değerlendiremeyiz. Potansiyel ve imkanlarımız var. Bunları değerlendirmemiz gerekiyor. (Bankacılık alanında neler yapabiliriz?) Bu soruya birlikte cevap arayalım. Bankacılık alanında işbirliği kurabilecekleri ana hatları tespit etmemiz gerekiyor diye konuştu.

Yusuf, bankaların katettiği başarılara da işaret ederek, büyüme oranlarının yüzde 20ye ulaştığını, 2010da toplam mevduatının 1,6 trilyon dolara çıktığını kaydetti.

Hazırlanan bir araştırma raporunda, geleneksel 10 bankanın yaklaşık yüzde 43 gibi bir gerileme gösterdiğini, bunun karşısında İslam bankalarının ise sürekli büyüme kaydettiğine işaret eden Yusuf, geleneksel bankaların 2009dan itibaren  mevduat toplamında büyük gelişme olduğunu ve yaklaşık 4 trilyon dolara ulaştığını, İslam bankalarının da bu süre içindeki büyüme oranlarının 127 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Yusuf, Bölgemizde İslam bankalarının geleceği parlaktır. Bu bankalar özellikle Türkiye, Ürdün, Suriye ve Lübnanda büyük gelişme kaydetmiştir. Bu işbirliğini geliştirmemiz sayesinde çok yararlı ve faydalı işler yapabiliriz diye konuştu.

Bu arada Yusuf, gazetecilerin sorusu üzerine, bölgeden bazı bankaların Türkiyede banka arayışında olduğunu belirterek, Al Rajah Bank, Qatar National ve Abu Dabi İslamic Bankın konuya ilişkin çalışmaları bulunduğunu bildirdi.

SHAMGEN ÜLKELERİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ…
Ürdün Bankalar Birliği Başkanı Marwan Awad ise Ürdünde bankacılık sektöründe 25 bankanın faaliyet gösterdiğini, bu bankalardan 9unun yabancı sermayeli olduğunu söyledi.

Bankaların toplam aktiflerinin son 5 yılda önemli artış kaydettiğini belirten Awad, aktiflerin 50 milyar dolara çıktığını, kredi miktarının ise 20 milyar doları aştığını bildirdi.

Mevduatların ise hızla artarak 31 milyar doları bulduğunu ifade eden Awad, Ürdün bankacılık sisteminin likidite ve karlılık açısından çok başarılı olduğunu, sermaye yeterlilik oranının yüzde 20 civarında bulunduğunu kaydetti.

ShamGen ülkeleri arasındaki işbirliğinin artırılması amacıyla çeşitli komiteler kurulabileceğine işaret eden Awad, bankacılık sektöründeki sorunların komiteler aracılığıyla tartışılabileceğini anlattı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan ise ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişebilmesinin olabilir bir proje mi, yoksa hayal mi olduğunun tartışılabileceğini ifade ederek, Her vizyon bir hayal olarak başlar. Bizim de bir hayalimiz var. Gerçekçi işleyen mekanizmalar olduğunda bu hayalin gerçekleşmesi çok kolay dedi.

Bölgenin, entegre tek pazar olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Turhan, bölgenin GSHYsinin 900 milyar dolar olduğunu, tarihi ve kültürel bağların da önemli olduğunu söyledi.

Bölgesel entegrasyon konusunda bölgenin nüfus yapısının çok uygun olduğunu belirten Turhan, ancak bu nüfus yapısının yeterli eğitilmediği ve istihdamının sağlanamadığı noktada tehdit haline dönüşebileceğinin altını çizdi. Turhan, işbirliği için ülkeler arasında mevzuat uyumluluğun da olması gerektiğinin altını çizdi.

Ürdün Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Kholoud Saqqaf ise Ürdündeki bankacılık sektöründeki yeni gelişmeleri ve finansal işbirliğinin iyileştirilmesinin yararlarını anlattı. Bölgede her ülkenin göreceli güçlü yanları bulunduğunu hatırlatan Saqqaf, bu güçlü yanların birleşmesi halinde özellikle küresel kriz dönemlerinde ülkeler avantajlı olacağını söyledi.

Suriye Merkez Bankası Yöneticisi Dr. Omar Sidi de ülkeler arasındaki imkanların birleştirilmesiyle yatırım olanaklarının da artacağının altını çizdi. Bölge ülke ekonomilerinin benzerliklerine dikkati çeken ve geniş işbirliği imkanları bulunduğunu anlatan Sidi, Bankacılık alanında gelişme istiyorsak işbirliğinden başka yolumuz yok dedi.

Lübnan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Muhammed Baasiri de merkez bankaları arasında yapılacak çalışmalar konusunda bilgi verdi. Baasiri, bölgesel ödeme sistemleriyle ilgili bir çalışma grubu oluşturulacağı bildirdi.

İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
Bu arada toplantıda bölge bankaları arasında işbirliği anlaşması da imzalandı.

Yarın sona erecek konferansla, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün arasında bankacılık konusunda işbirliği geliştirilmesi, ShamGen kapsamında işbirliğini geliştirmede banka birliklerinin rolü, ödeme sistemlerinin geleceği, ShamGen ülkelerinde İslami bankacılık uygulamaları ve ShamGen ülkelerinin politik ve ekonomik geleceği konuları ele alınacak. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.