Alman basınından özetler

Almanyada Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletinlerinde dün yapılan parlamento seçimlerinde, Berlindeki Federal Hükümeti oluşturan iktidar partilerinin uğradığı ağır yenilgi, gündemin ilk sırasında yer alıyor.

Sosyal Demokratlar belirledikleri hedefe tam olarak ulaşamazken, seçimlerde en büyük başarıyı nükleer enerji karşıtı seçim kampanyasıyla Yeşiller elde etti. Özetle seçimlerin kesin galibi Cem Özdemir’in eş başkanlığındaki Yeşiller Partisi oldu.

Her iki eyalette de Sosyal-Demokratlar (SPD) ile Yeşiller’in koalisyon kurarak iktidara gelmeleri beklenirken, Baden-Württemberg’de 58 yıldır iktidarda olan Hrıstiyan Demokratlar ilk kez muhalefete düştüler. Hür Demokratlar Rheinland-Pfalz eyaletinde parlamento dışında kalırken, Baden-Württemberg eyaletinde kıl payı parlamentoya girmeye hak kazandılar.

Sigmar Gabriel başkanlığındaki Sosyal Demokratlar’ın eyalet parlamentosunda elde ettiği sandalye sayısı, Yeşiller’in gerisinde kaldığı için Almanya tarihinde ilk kez bir eyaletin başbakanı Yeşiller Partisi’nden olabilecek.

Almanya’da gündeme damgasını vuran seçim sonuçları gazete manşetlerinde ve yorum sütunlarında da geniş yer buldu.

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi “sadece Yeşiller Partisi sevinmeyi hak ediyor” diyerek şu görüşleri aktarıyor:

“Yeşiller için müthiş bir yükseliş, Hür Demokratlar için korkunç bir düşüş. Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz seçim sonuçlarının özet sonucu budur. Bunda şüphesiz Japonya’daki nükleer felaket ile Federal Hükümetin buna verdiği tepkiler etkili oldu. Çevre ve enerji politikaları bir çok eyalet sorunlarının geri plana atılmasına yol açtı. Ancak tek neden olarak bunu göstermek hatalı olur. Liberaller uzun süredir krizde. Yeşiller Partisi dışındaki tüm partiler endişeli olmalı. Ancak liberallerin yenilgisi özellikle Guido Westerwelle üzerindeki baskıları artırıyor. Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin Hür Demokratların lideri olarak görev yapmayı sürdürmesi zor görünüyor.”

Frankfurter Neue Presse adlı gazetede seçmenlerin oylarıyla verdikleri mesaj mercek altına alınıyor:

“Seçmenler ‘hayır dedi. Seçmenler, Hrıstiyan Demokratlarla Liberallerin inandırıcılığı kalmayan nükleer politikalarına, Başbakan Merkelın değişken politikalarına, Hür Demokratlarla liderlerinin anlaşılamayan çıkışlarına ‘hayır dediler. Federal Hükümete güven yerle bir oldu ve kimse bundan bizzat hükümetin sorumlu olmadığını iddia edemez. Merkel son aylarda en büyük sermayesi olan güven verme özelliğini yitirdi. Bu güveni yeniden kazanabilmesi için ciddi bir değişime ihtiyacı var.”

Rhein-Neckar-Zeitung ise Fukuşima felaketinin Almanya’daki eyalet seçimlerini etkilediğine işaret ederek şu yorumu aktarıyor:

“Japonya’daki deprem ve tsunaminin yol açtığı nükleer kriz Baden-Württemberg’de neredeyse altmış yıldır iktidarda olan hükümetin, seçmenlerin oylarıyla devrilmesine yol açıyor. Uzakdoğu’daki gelişmeler Almanya’yı etkileyebiliyor. Seçimlerin galibi Yeşiller. 30 yıl önce nükleer karşıtı hareketle birlikte oluşan bu parti nükleer çağdan çıkış sürecinde en güvenilir güç olarak görülüyor.”

Frankfurter Allgemeine gazetesi ise 2006 yılı seçimlerine kıyasla her iki eyalette de oy kullanan seçmenlerin sayısının arttığına dikkat çekiyor:

“Yurttaşlar oylarının önem taşıdığı düşüncesine sahip olduklarında atalet ve yenilgiyi baştan kabullenme gibi davranışlar bir kenara koyuluyor. Çünkü siyasete ilgi hiçbir şekilde eksilmedi. Pazar günü yapılan seçimlerden çıkartılması gereken bir diğer ders de işte bu.”

© Deutsche Welle Türkçe


Derleyen: Değer Akal


Editör: Murat Çelikkafa

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.