Tezkere'nin ucu açık…

Libya’daki iç karışıklığın giderilmesi için, 4 gemi ile bir denizaltı gönderilmesine imkan veren tezkerenin ‘’Ucu açık’’ bırakıldı. Tezkere, Libya’ya hava ve kara kuvvetlerinin de gönderilmesine olanak tanıyor.


Emin ÖZGÖNÜL
ANKARA-
Libya’daki iç karışıklığın giderilmesi için, 4 gemi ile bir denizaltı gönderilmesi kararına olanak tanıyan tezkerenin ‘’Ucu açık’’ bırakıldı. Tezkere ile, Libya’ya sadece deniz kuvvetlerinin değil, gerektiği taktirde, hava ve kara kuvvetlerinin de gönderilmesi mümkün bulunuyor.

Türkiye, hava operasyonlarının kontrolünün tamamen NATOya devredilmesi durumunda F-16’lardan oluşan bir filoyu da devreye sokabilecek. Ancak bu filo, hava bombardımanları gibi aktif göreve katılmayacak, deniz güçlerini korumak ve silah ambargosunu denetlemek için devriye uçuşu yapacak.

GABYA VE YAVUZ
Tezkerenin benimsenmesinin ardından Libya’ya giden 4 gemi, deniz güvenliğini sağlayacak. Denizaltı ise denizaltı güvenliğinden sorumlu olacak. ‘’Gabya’’ sınıfından olan üç gemi, Gelibolu, Gemlik, Gaziantep, ‘’Yavuz’’ sınıfından olan dördüncü gemi ise,  ‘’F-243 Yıldırım’’ adını taşıyor. Çanakkale isimli ‘’Gür sınıfı’’ denizaltı ise Gölcük tersanesinde yapılmıştı.

4 bin 100 ton ağarlığındaki üç gemide, güdümlü mermiler, SAM ve Harpoon füzeleri, Phalanx nokta savunma silahı, Rapid Fire top,4 adet 12.7 mm makineli tüfek, 6 adet torpido bulunuyor. 3 bin tonluk Yıldırım gemisinde de, 16 SAM, 8 Harpoon füzesi ile bir helikopter bulunuyor.

ÇOK BOYUTLU KATKI
TBMMde benimsenen ve Libya’ya asker gönderilmesini öngören tezkeredeki “Çok boyutlu katkı” ifadesinin de deniz kuvvetlerinin yanı sıra hava ve kara birliklerini de kapsadığı belirtildi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, Meclis’in seçim nedeniyle yakında kapanacağını hatırlatarak, ek ihtiyaçların doğması ihtimali karşısında, tezkerede esnek bir dil kullanıldığını vurguladı.

İleride hava ve hatta kara kuvvetlerinin de bölgeye gönderilmesi gerekirse, tezkeredeki ifadeler buna izin veriyor. TBMM’de benimsenen tezkerenin tam metni şöyle:

‘’Libyada 15/2/2011 tarihinde başlayan olaylar neticesinde ortaya çıkan şiddet ortamının sona erdirilebilmesini teminen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan 26/2/2011 tarihli ve 1970 sayılı Karar ile 17/3/2011 tarihli ve 1973 sayılı kararda kayıtlı hüküm ve çağrıları dikkate alarak ve mezkûr kararlar çerçevesinde Libyada istikrar ve güvenliğin yeniden tesisine yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere, lüzum, sınır, kapsam, şekil, yöntem ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından yapılması için Anayasanın 92 nci maddesi uyarınca TBMM’den bir yıl süreyle izin istenilmesi, Bakanlar Kurulunca 23/3/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.’’

Kaynak: Gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.