Suriye kaynıyor

Suriyede Beşar Esad yönetiminin reform sözüne rağmen gerilim sürüyor. Dera kentinin merkezinden, ağır silah sesleri duyulduğu haberleriyle birlikte protestocuların eski Devlet Başkanı Hafız Esadın heykelini ateşe verdiği duyuruldu.

Türkiyenin Şam Büyükelçiliği, Suriyede bulunan Türk vatandaşlarını, bu ülkede meydana gelen olaylarla ilgili olarak uyardı.

Uluslararası Af Örgütü, Suriyenin Dera kentinde bir hafta önce başlayan ve diğer kentlere yayılan protestolarda en az 55 kişinin öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi.

ŞAM  / DERA  – Suriyenin güneyinde gösterilerin düzenlendiği Dera kentinin merkezinden, ağır silah sesleri duyulduğu haberleriyle birlikte protestocuların eski Devlet Başkanı Hafız Esadın heykelini ateşe verdiği duyuruldu. Uluslararası Af Örgütü, ülke çapındaki gösteriler sırasında en az 55  kişinin öldüğünü duyurdu.

İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyede gösterilerin düzenlendiği Dera kenti meydanından ağır silah seslerinin duyulduğunu bildirdi.

Ajans, görgü tanıklarına dayanarak, binlerce protestocunun toplandığı Dera kent meydanından ağır silah seslerinin duyulduğunu ve kaçışan insanların görüldüğünü haber verdi.

Suriyenin başkenti Şamda bulunan Emeviye Camisinde yönetimi destekleyen grup ile protestocular karşılaştı. Yönetimi destekleyen grubun içine düşen iki protestocuyu linç edilmekten polis kurtardı.

Başkent Şamda yönetim yanlısı ve karşıtı gruplar bugün gösteri yapma çağrısında bulunmuşlardı. Cuma namazı öncesinde Emeviye Camisi önünde toplanmaya başlayan yönetim yanlısı grup Suriye bayrakları taşıyarak sloganlar attı.

Bu sırada camide namaz kılanların arasına karışan 50 kadar protestocudan ikisi hutbe sırasında yönetim aleyhtarı slogan attı. İmam müdahale ederek protestocuları susturdu ve hutbeyi yarıda bırakarak cuma namazını kıldırmadı.

Bu sırada, cami dışında bulunan grup, camiye girmeye çalışınca caminin kapıları kapatıldı, ancak dışardaki grup kapıları tekrar açarak, cami avlusuna girdi ve protestocularla karşı karşıya geldi. Yönetim yanlısı grup arbede çıkmadan cami avlusundan çıkarıldı, protestoculardan üçü gözaltına alındı.

Emeviye Camisi önünde bir süre daha “Allah, Suriye, Beşşar Esad, hepsi bu” şeklinde sloganlar atan grup Hamidiye Çarsına doğru yönlendirildi, ancak bu grubun hemen ardından camiden çıkan protestocu grup da çarşıya doğru yürümeye başladı.

Yönetimi destekleyen grubun içine düşen iki protestocuyu polis linç edilmekten kurtardı.

Hamidiye Çarşısından İçişleri Bakanlığının bulunduğu Merce meydanına kadar arka arkaya yürüyen iki grup arasında Merce meydanında kısa süreli arbede çıktı. Bir protestocunun tartaklandığı gözlendi.

Yönetim yanlısı grup Merce Meydanından Emeviye Meydanına doğru yönlendirildi. Bu meydanda akşam saatlerinde büyük çapta yönetime destek gösterisi yapılması bekleniyor.

PROTESTOLARDA EN AZ 55 KİŞİ ÖLDÜ
Uluslararası Af Örgütü, Suriyenin Dera kentinde bir hafta önce başlayan ve diğer kentlere yayılan protestolarda en az 55 kişinin öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, yetkililerin şiddeti soruşturacakları taahhüdünde bulunmasından bir gün sonra bugün bölgeden gelen haberlere göre, güvenlik güçlerinin Sanamayn kentinde protestoculara ateş açtığı, başkent Şamda da tutuklamalar yaptığı belirtildi.

AFP, Suriyenin güneyindeki Sanameyn kentinde en az 10 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Adının açıklanmasını istemeyen Suriyeli üst düzey yetkili Fransız haber ajansına, rejim karşıtı gösterilerin merkezi Dera kentinin 120 kilometre güneyindeki Sanameynde güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada 10 kişinin öldüğünü söylemişti.

Reuters haber ajansı da görgü tanıklarına dayanarak verdiği haberde, güvenlik güçlerinin başkent Şamın Muadamiye semtinde 3 göstericiyi öldürdüğünü belirtmişti.

TÜRKİYENİN ŞAM BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN VATANDAŞLARA UYARI
Türkiyenin Şam Büyükelçiliği, Suriyede bulunan Türk vatandaşlarını, bu ülkede meydana gelen olaylarla ilgili olarak uyardı.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yayımlanan “Vatandaşlarımız için acil duyuru” başlıklı metinde, Suriyede çeşitli toplumsal olaylar yaşandığı ve en şiddetli olayların Dera kentinde meydana geldiği hatırlatıldı.

Uyarıda Suriyede yaşayan Türklerden, herhangi bir toplumsal olayın meydana geldiği mekanlarda bulunmamaları, bulundukları yerlerde olayların başlaması halindeyse en kısa sürede oradan ayrılmaları gerektiği belirtildi.

Duyuruda, Büyükelçiliğe 24 saat boyunca ulaşılabilecek iletişim bilgileri verildi.

Suriyede bir süredir devam eden olaylar nedeniyle Türkiyenin Şam Büyükelçiliği ayrıca, Şamda bulunan Türk öğrenci ve işadamları ile toplantı yaparak çeşitli uyarılarda bulundu.

Esad yönetimi, dün 48 yıllık olağanüstü hali kaldırma ve reform sözü vermişti.

Kaynak: Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.