Gazprom Türkiye'den emin

Gazpromun Rus gazını Avrupaya Karadeniz altından ulaştırmak için inşa etmeyi planladığı Güney Akım Doğal Gaz boru hattının Türkiyeden geçen bölümü için inşaat izni almamış olmasına rağmen, Türkiyenin gerekli izni vereceğinden emin olduğu bildirildi.


Gazpromun Projelerden Sorumlu Daire Başkanı Leonid Çugunov, Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiyenin proje için Rusyadan ek bilgiler talep ettiğini hatırlatarak, “Güney Akımın Türkiye karasularından geçecek bölümünün inşası konusunda yasal sorunlar var. Türkler boru hattının döşeneceği yerin tam olarak gösterilmesini istemişlerdi ve bunu tam olarak belirlediğimizde Türkler gerekli izni verecekler. (Türkiye) Sadece ek belgelerin verilmesini talep ediyorlar” ifadesini kullandı.

Bu arada, Rusya Başbakanı Vladimir Putinin Sırbistan ziyaretine katılan Gazprom Güney Akım Proje Müdürü Karcel Kramer de gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Akımın transiti için Sırbistanın 25 yılda yaklaşık 4 milyar avro gelir elde edebileceğini belirterek, “Güney Akım Sırbistandaki boru hatlarını geliştireceği gibi Belgrada gaz dağıtım merkezi olma statüsünü kazandıracak” dedi.

Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.