Ağaoğlu: "Yetkim olsa, mimarlar odasını kapatırdım"

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbuldaki binaların yüzde 70inin teknik ömrünü tamamladığını ve birçok binanın kendisini dahi zor taşıdığını savundu.

Bunu teknik elemanlarının yaptığı testlere dayandıran Ağaoğlu, “Bu sebeple binaları yıkıp yeniden inşa etmek zorundayız ve İstanbulu yeniden inşa etmek için birilerinin dediği gibi çok paraya değil, sadece konsensüse ihtiyaç var. Binaların yüzde 70ini yıkıp yapabiliriz. Bunun için gereken tek şey, doğru düzgün bir plan.” dedi. Konsensüsün oluşamamasında belli sivil toplum kuruluşlarının da rolünün bulunduğunu aktaran ünlü işadamı, “Yetkim olsa mimarlar odası ve STKları kapatırım. Çünkü en kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Maalesef bizde STKlar her yapılan şeye itiraz ediyor.” diye konuştu. Ünlü işadamı, çözümü ise şöyle açıkladı: “İki ayrı 10ar dairelik birbirine yapışık binanın sahiplerine yıkıp yapalım 30 daireniz olsun gibi vatandaşa rant verecek tekliflerde bulunmak lazım. Amaç, halkın gelir düzeyini yükseltmekse, bu ilgili bölgelere rant vererek çözülebilir. Bunun devlet politikası haline gelmesi lazım.” dedi.

Dün gece katıldığı TRT Haberde Ekonomi Kulübü programında konuşan Ağaoğlu, özellikle İstanbulda aşırı göçün yaşandığı dönemde lüks semtlerdeki binaların dahi midye kabuğu ve balçık karıştırılmış kumlardan yapıldığına dikkat çekti. Ağaoğlu, “70li yıllarda Karabükten demir çelik almak karneye bağlıydı. Dolayısıyla merdivenaltı hurda demirler temin edilirdi ve işçilik de kürekle karıştırılan betonlardan oluşurdu. Yani o dönemde kum kötü; demir kötü, işçilik kötü. İnşaatlarımızın hepsi hemen hemen bu şekilde yapıldı.” dedi. Bu binaların gecekondu olmadığına, Bağdat Caddesinde ve Etilerde hâlâ durduğuna vurgu yapan Ağaoğlu, “Japonyada 9 şiddetinde deprem oldu. Zarar tsunamiden kaynaklandı. Bizde 5 şiddetindeki depremde bile ölen oldu. Daha önemlisi, yakın zamanda Haitideki 7 şiddetinde gerçekleşen depremde 320 bin kişi ölmüştü. Teknik heyetimi buraya gönderdim. İnanın oradaki binaların durumu İstanbuldaki binalardan daha iyi.” açıklamasında bulundu. Türkiyenin deprem kuşağında olduğunu ancak 1998 yılında yayımlanan yönetmelikle öğrendiğini ifade eden Ağaoğlu, bilhassa 99 sonrasında yapılan binalarda kötü yapının bulunmadığını söyledi. Programda hayatı hakkında da bilgi veren Ağaoğlu, günün dörtte üçünü çalışarak geçirdiğini söyledi. Üç gün üst üste tatil yaptığını hatırlamadığını ifade eden Ağaoğlu, tek önemli hobisinin de arabalar olduğunu dile getirdi. Ağaoğlu, Londrada da 300den fazla dairesi olan bir kule inşaatını yürütüyor.

Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.