POAŞ yatırımcısını kandırdı mı?

Haber Hatice Nazlı AYDOĞAN

3 günde yüzde 26 değer yitiren şirket hisseleri yatırımcısını hüsrana uğrattı. POAŞ yatırımcısı yerlerde sürünen şirket hisseleri nedeniyle zor günler geçiriyor.

22 Mart tarihinde  SPKya başvurarak İMKBden çıkma kararını duyuran POAŞ hisseleri 3 günde yaklaşık yüzde 26 değer kaybetti.

Doğan Grubundan OVMye satışından sonra hızla değer kazanan şirket hisseleri şimdi adeta yerlerde sürünüyor.

İlk gün yüzde 2,72, ikinci gün yüzde 18,71, bugün ise yüzde 8,72 değer kaybeden şirket hisseleri bugün geri çağırma fiyatı olan 7.01 liranın altına  indi ve günü  6.92 liradan kapadı.

BORSADAN  ÇIKMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ DENMİŞTİ

Doğan Grubunun OVMdeki kalan hisselerini satması ile birlikte şirket hisseleri borsada hızla değer kazanarak 9,70 liraya yükselmişti.  Ancak, karar sonrası yine aynı hızla değer kaybeden hisseler POAŞ yatırımcısında şok etkisi yarattı.

“OVM KÖTÜ NİYETLİ
Borsadan çıkma kararını değerlendiren konuya yakın kaynaklar OVM üst düzey yönetiminin bir ay önce basına yaptığı açıklamada borsadan  çıkmayı düşünmediklerini belirterek yatırımcısını yanılttığını ve kararda kötü niyetin sözkonusu olduğunu iddia ettiler.

GENEL KURUL KARARI YOK
Ayrıca OVMnin genel kurul kararı olmadan SPKya borsadan çekilme başvurusunda bulunduğunu bununda SPK ilke kararına aykırı olduğunu ifade eden kaynaklar, “SPK bu başvuruyu genel kurul kararı olmadığı gerekçesi ile reddetmek zorundadır” şeklinde konuştular .

OVMnin POAŞı aldığında zaten şirketin yüzde 95ine sahip olduğunu ve halka açıklık oranının yüzde 5in altında olması nedeniyle alımın hemen ardından borsadan çıkma kararını alabileceğine de  dikkat eden  kaynaklar, şirketin kararı bu zamana bırakmasının altında bir kötü niyet olduğunu düşündüklerini söylediler.

YATIRIMCI MAĞDUR EDİLDİ
Bu kararla birlikte POAŞ yatırımcısının ciddi bir kayba uğradığını ve açıklanan çağrı başvuru işleminin taban fiyat olan 7.10 liranı  altında 7.01 olarak belirlenerek mağdur edildiğinin de altını çizen kaynaklar, bu rakamın da şirket genel kurulunda tekrar hesaplanarak yatırımcı mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini kaydettiler.

TELAFİ MÜMKÜN MÜ?
Yatırımcının hisslerdeki düşük nedeniyle  uğradığı zararın telafisi mümkün. Şöyle ki; şirket genel kurulunun çağrıya çıkıldığı tarih ile genel kurul tarihi arasındaki hisse fiyatının bir ortalamasının çıkarıp, o süre içinde işleyen  faizi de eklenerek hisse değerini artması sağlanabilir.

PETROL OFİSİ NASIL SATILDI?
23 Ocak 2009,
Aydın Doğanın POAŞ hisselerini OMVye sattığı ya da satmak üzere olduğu haberleri gündeme bomba gibi düştü.

31 Mart 2009, OMV, Macar enerji şirketi MOLdeki yüzde 21,2 hissesini, 1,4 milyar euroya sattı. Bu satışın ardından OMVnin  satış gelirini Petrol Ofisinde hisse almak için mi kullanacak?” sorusunu gündeme geldi.

25 Nisan 2009, “Avusturyalı OVMnin POAŞa göz diktiği konuşulmaya başlandı

29 Nisan 2009, OMVnin CEOsu Wolfgang Ruttenstorfer  söylentileri yalanladı

30 Nisan 2009, Doğan Holdingde haberleri yalanladı ve borsaya açıklamada bulundu. Tam 3 ay sonra Doğan Grubu, Petrol Ofisi hisselerinin OVMye satışı için görüşmelerin başladığını duyurdu.

24 Ekim 2010, Vergi borçları nedeniyle zor günler geçiren Doğan Grubu Petrol Ofisi hisselerini OVMye sattığını açıkladı.


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.