Almanya'dan Basın Özetleri -Deutsche Welle T

Alman gazetelerinde bugün ön plana çıkan konular, Suriyede tırmanan gerginlik, NATOdaki Libya krizi ve Avrupa Birliğinde alınan ekonomik kararlar. Bu konulara ilişkin farklı değerlendirmeler dikkat çekiyor.

Arap ülkelerinde dalga dalga yayılan huzursuzluk Suriyeye ulaştı. Ülkedeki protesto gösterileri giderek şiddetleniyor. Frankfurter Allgemeine gazetesinde şu satırları okuyoruz:


“Beşar Esad gibi dediğinin aksi bu kadar hızlı bir şekilde ortaya çıkan lider Arap dünyasında enderdir. Esad, daha kısa süre öncesine kadar Suriyede herşeyin yolunda olduğunu, Suriyede diğer Arap ülkelerindeki gibi gösteri ve huzursuzlukların baş göstermeyeceğini iddia ediyordu. Ancak gerçek şu ki; birçok Suriyeli, 40 yıldır süren ve en ağır baskı yöntemleri üzerine kurulu Baas partisi ve Esad klanının hakimiyetine eleştirel bakıyor. İktidar, ülkeyi 1963ten beri sürekli olağanüstü hal koşullarında tutuyor. Buna bir de sosyal sıkıntılara yol açan Suriye ekonomisinin kötü gidişatı eklendi. Ve babasının halefi olan Beşar Esad da kendisinden beklenenleri yerine getiremedi.”

Tagesspiegel gazetesi ise Libya krizine değinerek NATOnun uluslararası krizlerdeki rolünü sorguluyor. Gazetede yer alan yorum şöyle:

“Libyanın ardından başka bölgelerdeki iç savaşlara müdahale baskısı da artacak. Ama bu konuda alınan kararlar, siyasi çıkarlar ve keyfiyetten bağımsız olamıyor. Bu da NATOnun üstleneceği rol konusunda görüş birliği sağlamayı zorlaştırıyor ve soru işaretleri yaratıyor. Askerî ittifak Soğuk Savaşın ardından ne tür bir rol üstlenmek istiyor? Dünya çapında insanî yardım görevi üstlenen bir ordu mu? Nereye müdahale edileceğine, kimin öncü rol üstleneceğine kim karar verecek? Libya krizi, aralarında (İslam ülkesi) Türkiyenin de bulunduğu 28 üyeli ortak değerler topluluğunun, çözülemeyen sorunlarını bir çırpıda gözler önüne serdi. NATO pek de yanlış olmayan bir kararla deniz ablukasını başlattı, ancak bu elbette aynı zamanda itibarını korumasına yarayacak.”

Dün başlayan ve bugün devam eden Avrupa Birliği liderler zirvesinde Euro İstikrar Paktının geleceği ele alınıyor. Borç krizindeki Portekize işaret eden Leipziger Volkszeitung, Euro ülkeleri açısından durumun kritik olduğunu söylüyor:

“Gelişmeler giderek garip bir hal alıyor. Portekiz Başbakanı, tasarruf paketini parlamentodan geçiremediği için istifa etti. Eğer bu ülke ABden yardım talep etmek zorunda kalırsa, yükümlülükten kaçınmak zor olacaktır. Zira Euro Kurtarma Fonu inandırıcılığını yitirebilir. Durumun tam da zirve döneminde bu kadar kritikleşmesi, dikkatleri gelecekte gerekli olacak istikrar önlemlerine odaklayacak. Çünkü şu ana kadar kesin olan, sadece kurtarma fonuna aktarılacak kaynağın miktarı. Sadece Almanyadan 22 milyar euro daha verilecek. Ancak ülkelerin bu kaynaklardan yararlanabilmesi için gerekli kriterler giderek daha da belirsizleşiyor.”

Freie Presse gazetesinde şu yorumu okuyoruz

“Her ne kadar İstikrar Paktı özellikle de Almanyanın isteği üzerine bir kez daha sertleştirilse ve euro bölgesi ülkeleri ekonomi politikalarını daha sıkı koordine etmek istese de yaptırım mekanizması eskisi gibi hala bağlayıcılıktan uzak. Euro ülkelerinin bütçe politikalarını denetleyecek bağımsız bir kurum yok, bunu Avrupa Birliği Komisyonu ve hükümetler kendileri yapıyor. Aynı bütçeler gibi. Yani bu iş, işe uygun olmayanlara bırakılıyor…”

© Deutsche Welle Türkçe


Derleyen: Hülya Köylü

Editör: Beklan Kulaksızoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.