Libya'ya asker tezkeresi Melis'te

Libyaya askeri harekat için TSKnın yabancı ülkelere asker göndermesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi Meclis Başkanlığına sunuldu.

TBMM- Uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere TSKnın yabancı ülkelere gönderilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tezkerede, Libyadaki olayların 15 Şubat 2010 tarihinde başladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Olaylar neticesinde ortaya çıkan şiddet ortamının sona erdirilebilmesini teminen BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan 26 Şubat 2011 tarihli ve 1970 sayılı karar ile 17 Mart 2011 tarihli 1973 sayılı kararda kayıtlı hüküm ve çağrıları dikkate alarak ve meskur kararlar çerçevesinde Libyada istikrar ve güvenliğin yeniden tesisine yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere; lüzum, sınır, kapsam, şekil, yöntem ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için Anayasanın 92. maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin istenilmesi Bakanlar Kurulunca kararlaştırılmıştır.

Başbakanlık tezkeresinin TBMM Genel Kurulunun bugünkü birleşiminde görüşülmesi bekleniyor.

Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.