Kritik liman Kaddafi'nin elinde

Koalisyon güçlerinin Kaddafi rejimine karşı başlattığı Şafak Yolculuğu adlı askeri harekat altıncı gününe girerken, bu sabah erken saatlerde Libya’nın başkenti Trablus’tan uçaksavar ateşi ve patlama sesleri yükseldi.

Kaddafiye bağlı güçlerin günlerdir kuşatma altında tuttuğu Misrata kentinin limanını ele geçirdiği belirtiliyor.

Fransa, koalisyon güçlerinin Libyayı havadan vurmaya devam edeceğini bildirirken, İngiltere, Libya hava savunma sistemlerinin Tomahawk füzeleriyle vurulduğunu açıkladı.

TRABLUS / MİSRATA – Başkent Trablus’ta TSİ 06.30 sularında uçaksavar ateşi başlarken, aynı anda kentte çok sayıda patlama yaşandı.

Koalisyon güçlerinin, Trablus’un 210 km doğusundaki Misrata’yı kuşatan Kaddafi güçlerine yönelik harekâtı, Kaddafi rejimine ait tankların çarşamba günü şehir merkezinden geri çekilmesini sağladı. Ancak gecenin bastırmasıyla, tanklar Misrata’ya tekrar ateş açtı.

İlerleyen saatlerde, tanklar tekrar şehir merkezine girerken, stratejik açıdan büyük önem taşıyan Misrata limanı da hükümet güçlerinin eline geçti.

Şehrin en büyük hastanesindeki bir doktor, hastaların yerlerde yattığını, tıbbi malzemelerin bitmek üzere olduğunu, jeneratörlerinin yakıtının azaldığını ve suların akmadığını belirtti.

FRANSA: LİBYAYI VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ÇİN ATEŞKES ÇAĞRISINI YİNELEDİ
Perşembe günü koalisyon güçlerinin operasyonları devam ederken, ilk günden itibaren operasyonları kınayan Çin, yeni bir açıklama yaptı. Çin hükümeti, Libya’da acilen ateşkes ilan edilmesini talep ederken, yaşanan çatışmaların bölgede istikrarı olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı sözcüsü Jiang Yu, “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karardaki amacın sivilleri korumak olduğuna ve daha büyük bir insani krize neden olmak istenmediğine inanıyoruz” dedi.

Jiang, gelecek Salı günü İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı uluslararası konferans hakkında, “Anladığım kadarıyla konsey Libya’daki durum hakkında gayri resmi danışmanlığa devam edecek” dedi.

(Gazeteport)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.