Kredi kartı faizleri düştü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde değişikliğe gitti.


Merkez Bankası kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami faiz ile gecikme faiz oranlarını düşürdü. 1 Nisan’dan itibaren TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 2.26’dan yüzde 2.12’ye çeken Merkez Bankası, dolar cinsinden işlemler de aylık azami faiz oranını yüzde 2.02’den yüzde 1.70’e, euro için yüzde 1.90’dan yüzde 1.64’e indirdi. Merkez Bankası aylık azami gecikme faizi oranını ise TL cinsi kredi kartı işlemlerinde yüzde 2.62’ye, dolar cinsinden işlemlerde yüzde 2.20’ye, euro cinsinden işlemlerde yüzde 2.14’e çekti.

Merkez Bankası’nın, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre aylık azami akdi faiz oranı, Türk lirası için yüzde 2.12, ABD doları için yüzde 1.70 ve euro için yüzde 1.64 olarak belirlendi. Aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk lirası için yüzde 2.62, ABD doları için yüzde 2.20 ve euro için yüzde 2.14 olarak uygulanacak. Tebliğ 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

TL ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI VADESİZ HESAPLARDA YÜZDE 15’E YÜKSELDİ
Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını vadesiz ve kısa vadeli mevduatlar, katılım fonları ile diğer yükümlülükler için artırdı. Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar vadeli mevduatlar ve katılma hesaplarında zorunlu karşılık oranı yüzde 15’e yükseldi.
Merkez Bankası’nın Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre TL cinsi vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplarda zorunlu karşılık oranı yüzde 15’e, 1 aya kadar vadeli mevduatlar, katılma hesaplarında (1 ay dahil) yüzde 15’e, 3 aya kadar vadeli mevduatlar, katılma hesaplarında (3 ay dahil) yüzde 13’e, 6 aya kadar vadeli mevduatlar, katılma hesaplarında (6 ay dahil) yüzde 9’a, mevduat, katılım fonu dışındaki diğer yükümlülüklerde yüzde 13’e yükseltildi. Tebliğ 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girecek. ( gazeteport)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.