İsimsiz kahramanların ilk fotoğrafları yayınlandı

Fukuşima nükleer santralinde kendi istekleriyle kalan ve onarma çalışmalarını sürdüren isimsiz kahramanların ilk fotoğrafları yayınlandı.

TOKYO – Japonyayı vuran 9 şiddetindeki depremde zarar gören ve 2 haftadır tüm dünyaya kabus yaşatan Fukuşima nükleer santralinde kendi istekleriyle kalan ve onarma çalışmalarını sürdüren isimsiz kahramanların ilk fotoğrafları yayınlandı.

İSİMSİZ KAHRAMANLAR HASTANEYE KALDIRILDI haberi için tıklayınız

Daha çok alt ve orta düzey yöneticilerden oluşan 50 kişilik “kahraman” ekip, iki haftadır durmak bilmeksizin santraldeki reaktörlerin soğutma sistemlerini devreye sokmaya çalışıyor.

Milliyette yer alan habere göre, çarşamba günü reaktörlerden birinden yükselen siyah duman büyük endişe yaratırken, bugün de reaktörlerden buhar yükselmeye başladı.

Soğutma çabalarının işe yaramadığının habercisi olabilecek bu buhar bulutu, 11 Marttaki deprem ve tsunami felaketinin ardından ilk kez santralden yükseliyor.

Buharın, reaktörlerin yakıt çubuklarının aşırı ısındıklarının ve çevrelerindeki az miktardaki suyu buharlaştırdıklarının göstergesi olduğu söyleniyor.
Santralden radyasyon sızmaması için büyük çaba veren ekipten beş kişinin şimdiden öldüğü ve 15 kişinin de yaralandığı düşünülüyor.

Ekip üyeleri bu görevin son görevleri olabileceğinin bilincinde olduklarını, radyasyonun onları öldürebileceğini söylüyorlar. Santralde çabalayan ekibin aile üyeleri de onlara destek olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Babası santraldeki ekibe katılan bir kız Tweeter üzerinden paylaştığı mesajında “Babam nükleer santrale gittikten sonra annem gözyaşlarına boğuldu. Santraldeki insanlar sizleri korumak için kendilerini feda ediyorlar. Babacığım lütfen sağ salim geri dön” diyor. Gazeteport


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.