Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan açıklama

Dünya Sağlık Örgütü, 2011 ile 2015 yılları arasında 2 milyondan fazla kişinin verem hastalığının ilaçlara direnç gösteren türüne yakalanabileceğini bildirdi.

CENEVRE – Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2011 ile 2015 yılları arasında 2 milyondan fazla kişinin, tüberküloz (verem) hastalığının, ilaçlara direnç göstererek tedaviye yanıt vermeyen türüne yakalanabileceğini bildirdi.

DSÖ yetkilisi Mario Raviglione, Cenevrede gazetecilere yaptığı açıklamada, veremin kontrol altına alınması için daha fazla çaba gösterilmemesi durumunda dünya çapında, yüz binlerce kişinin çoklu ilaç tedavisine dirençli veremden öleceği uyarısında bulundu.

Doğu Avrupadaki bazı ülkelerde güçlü tedavi programlarıyla, enfeksiyon oranlarının başarıyla azaltıldığını belirten Raviglione, birçok ülkenin uygun tedaviye ek olarak çoklu ilaç tedavisine dirençli tüberküloz taramaları yapmadığını söyledi.

DSÖ, her yıl yaklaşık 25 bin kişiye, veremin daha tehlikeli türü olan ilaca dirençli tüberküloz teşhisi konduğunu belirtiyor. Gazeteport AA


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.