Türkiye 5 gemi ve 1 denizaltı gönderiyor

Libya açıklarındaki deniz misyonuna en büyük katkıyı Türkiye sağlayacak.

Türkiye 5 gemi ve 1 denizaltı gönderiyor
Türkiye 5 gemi ve 1 denizaltı gönderiyor


Libya açıklarındaki deniz misyonuna en büyük katkıyı Türkiye sağlayacak.

BRÜKSEL – NATOnun silah ambargosunu uygulamak için Libya açıklarındaki deniz misyonuna en büyük katkıyı Türkiye sağlayacak.

NATO askeri kanat sözcüleri, şu ana dek toplam 16 savaş gemisi ve denizaltının katılımının bildirildiği misyonda Türkiyeden 4 firkateyn, 1 denizaltı ve 1 yedek geminin bulunacağını açıkladı.

Buna göre misyonun komuta ve kontrol gemisini İtalya sağlayacak. Türkiye dahil 10 firkateyn bulunacak misyona Kanada, İspanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve ABD birer firkateyn verecek. Misyondaki 3 denizaltı ise Türkiye ile İspanya ve İtalya tarafından sağlanacak. Ayrıca Türkiye ile İtalya birer yedek gemi tahsis edecek.

NATO sözcüsü Oana Lungescu ise Libyada uçuşa yasak bölge uygulamasında NATOnun rolü konusunda üye ülkeler arasında müzakerelerin “müspet bir ruhla” sürdüğünü belirtti.

Lungescu, “BM Güvenlik Konseyinin 1973 sayılı kararını uygulamak konusunda (NATO askeri kanadı tarafından hazırlanan) planları eyleme geçirmek için tüm müttefiklerle danışmalar sürüyor. Planın hayata geçirilmesi için 28 üyenin oy birliği gerekiyor” dedi.

NATO savaş gemileri Libya açıklarında

NATO savaş gemileri, BM Güvenlik Konseyinin koyduğu silah ambargosunu uygulamak için Libya açıklarına geldi. ABD Libya operasyonunda NATOnun komutayı devralması için süreci başlattı. Uçuşa yasak bölge uygulamasında NATO komutayı devralmaya hazırlanırken Libyaya silah sokulmasını engellemek için de sıkı denetim başlatılmış oldu.

Libya operasyonunun komutası NATOya geçince harekat, İtalyanın Napoli kentindeki NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığınca (AFSOUTH) yönetilecek.             

DÜNYA 

//

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.