Onlar da nükleere karşı savaşıyor

Onlar  da nükleere karşı savaşıyorJaponyadaki deprem tsunami felaketinin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralinin soğutma çalışmaları yeniden başladı.

OSAKA – Japonyayı vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından hasar gören ülkenin kuzeybatısındaki Fukuşima nükleer santralindeki 2 ve 3 numaralı reaktörlerden duman çıkması üzerine askıya alınan çalışmaların, yeniden başladığı bildirildi.

Kyodo Haber Ajansı verdiği haberde, santralin operatörü Tokyo Electric Powerun (Tepco) bir yetkilisi, dumanın çalışmalar için bir engel teşkil etmediğini açıklamasından sonra santrali terk eden teknik elemanların santrale geri döndüğünü belirtti.

Santraldeki 2 ve 3 numaralı reaktörlerden gri duman çıkması üzerine, devam eden tamir ve soğutma işlemleri durdurulmuştu.

Yetiklilere göre, 11 Martta Japonyanın kuzeybatısını vuran felakette en fazla hasar gören 3 numaralı reaktörde, plütonyum oksit ve uranyum oksit karışımından meydana gelen MOX adlı yakıt bulunuyor ve bu yakıt uranyum içeren yakıttan daha tehlikeli.  dünya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.