Avrupalı turistin rotası Türkiye'ye döndü

 

Kuzey Afrikadaki hareketlilik Avrupalı turistleri Türkiyeye yöneltti. GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz: Turist sayısında en az yüzde 15lik bir artış bekliyoruz.
Avrupalı turistin rotası Türkiyeye döndü

MUĞLA – Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelerin ardından İngiliz, Fransız ve Alman turistlerin rotası Türkiyeye döndü.

Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz,  yaptığı açıklamada, Tunus, Mısır ve Libyada yaşanan gelişmelerin ardından Avrupalı turistlerin özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiyeyi tercih ettiğini söyledi.

Türkiye ilk sırada

Kuzey Afrika ülkelerindeki krizin özellikle Fransız, Alman ve İngiliz turistleri Türkiye, Yunanistan ve İspanyadaki tatil merkezlerine yönelttiğini ifade eden Açıkgöz, Bu sezon turist sayısında artış bekliyoruz. Bunun sebebi sadece yaşanan olaylar değil. Türkiyedeki tatil merkezleri şu anda Avrupalı turistlerin tercih sırasında ilk sırada yer alıyor dedi.

Turist sayısında en az yüzde 15lik bir artış beklediklerini vurgulayan Açıkgöz, Bu artışın yüzde 4-5lik bölümü Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmeler nedeniyle olacak. Söz konusu bölgedeki kriz bu ülkelere gidecek turistleri özellikle Antalya, Bodrum, Marmaris ve Fethiyeye yöneltti diye konuştu.

Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala da son dönemde Kuzey Afrikada yaşanan sıcak gelişmelerin ardından Bodruma olan turist talebinin arttığını söyledi.

Turistlerin öncelikle güvenlik konusunu önemsediğini aktaran Kavala, Şu anda geçen yılın aynı dönemine göre rezervasyonlarda yaklaşık yüzde 15lik bir artış var. Bunda bazı ülkelerle aramızda olan vize uygulamasının kalkmasının da payı var. Bu artışın Türkiye genelinde de yaşandığını söyleyebiliriz dedi.

Mısırda yaşananların etkisini yakın zamanda göreceğiz

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ise turizmcilerin Tunus, Mısır ve Libyada yaşanan gelişmeler doğrultusunda turist artışı beklentisi yaşadıklarını anlattı.

Yaşanan bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın destinasyonların tanıtımı olduğunu vurgulayan Özer, şöyle devam etti:

 Kuzey Afrika ülkelerinde özellikle Mısırda yaşananların dünya turizmi üzerinde etkisi önümüzdeki günlerde daha belirgin olarak ortaya çıkacak. Mısırın önemli destinasyonlarında yaşanacak turist hareketliliği çok önemli.

dünya

// //

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.