Avrupa-Deutsche Welle Basından Özetler

 

 

BM Güvenlik Konseyi kararının ardından uluslararası gücün Libya’daki Kaddafi rejimine karşı başlattığı operasyon bugünkü Avrupa gazetelerinin yorum sütunlarına damgasını vurdu.

 

Libyaya yönelik askeri müdahaleye öncülük eden Fransa’da yayınlanan muhafazakâr Le Figaro gazetesi yer verdiği yorumda şu noktalara dikkat çekiyor:

“Zaman geçtikçe müttefiklerin hava saldırılarında sivillerin ölmesi olasılığı artıyor. Fransa ve İngiltere kararlı. ABD ise daha temkinli ve Kaddafi rejimini devirme niyetlerinin olmadığını vurguluyor. Arap Birliği de operasyonun uçuş yasağı ile sınırlı olması gerektiği yönünde eleştiriler gündeme getiriyor. Ancak nihayetinde savaş kazanıldığında herkes bu süreci onaylamış olacaktır. Direnişçiler, çatışmanın dinmesi ve ülkenin bölünmesinin önlenmesi için verilen uluslararası destekten yararlanıp, Trablusta yeni bir rejimin kurulması için girişimi yoğunlaştırmalı. Bunu yapabileceklerini umuyoruz.”

Macaristan’ın sağ ulusal gazetelerinden Magyar Nemzet Libya’daki gelişmeleri şu sözlerle değerlendiriyor:

“Askeri müdahale bazı soruları gündeme taşıyor. Egemenlik ilkesi zedeleniyor mu? Mesela, Cezayir, Paris banliyölerindeki çatışmalardan bıktığını söyleyerek insan haklarını korumak adına Fransız başkenti üzerinde savaş uçaklarını uçursa Sarkozy ne derdi acaba? Ayrıca uluslararası toplum neden Suudi Arabistan’daki insan hakları ihlallerini görmezden geliyor? Neden Bahreyn’deki muhalifleri korumak için asker göndermiyor? Dahası, Sarkozy ile Cameron’un Kaddafi’nin diktatör olduğunu şimdi anlamış olmaları da bir hayli tuhaf.”

Liberal Danimarka gazetesi Politiken, Kaddafi rejimine müdahalenin “tarihi bir karar” olduğunun altını çiziyor:

“Libya insani gerekçelerle müdahale döneminin kapanmadığını gözler önüne seriyor. BM bu süreçte meşruiyetini geri kazandı. Ancak uçuş yasağı Kaddafinin gideceği anlamına gelmiyor. Tek umudumuz Libyalıların bir katliamdan korunmasıdır.”

Sol liberal Polonya gazetelerinden Gazeta Wyborcza şu görüşü savunuyor:

“Libyadaki askeri müdahalenin hedefleri ve süresi sınırlı olmalıdır. ABD ve Avrupa siyasi, iktisadi ve ahlaki nedenlerden dolayı bir İslam ülkesinde uzun bir savaşı göze alamaz. Kaddafiyi Libyalılar kendileri devirmeli. Dünya sadece onlara destek olabilir.”

Sağ liberal İspanyol El Mundo gazetesi ise uluslararası askeri operasyonun sivil halkı koruma hedefini aştığını savunuyor:

“Askeri müdahale sivil halkın korunması amacının ötesine geçiyor. Asıl hedef Kaddafiyi devirmek. Ancak bunun kara birliklerinin müdahalesi olmaksızın başarılması ne kadar mümkün? Libyada gerçek bir savaş tehlikesi var. Herkes BM Güvenlik Konseyi kararını kendi doğrultusunda yorumluyor.”

Muhafazakâr İngiliz gazetelerinden The Times şu yorumu aktarıyor:

“Kaddafi kendi halkını acımasızca ve kanlı bir şekilde bastırabileceğini gösterdi. BM kararı, Kaddafi rejiminden kurtulma hedefiyle insanî bir misyon öngörüyor. En iyisi müttefiklerin hava saldırısı sürerken, Libyalı muhaliflerin Kaddafinin devrilmesini sağlamalarıdır. Zaman kaybedilmemeli, Kaddafi en kısa zamanda durdurulmalı.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Değer Akal

Editör: Ahmet Günaltay

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.