Acil toplantı talebi kabul edilmedi

BM Güvenlik Konseyi, Libyanın acil toplantı talebini kabul etmedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – BM Güvenlik Konseyi, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusanın Konseyin acil toplantı yapması yönündeki talebini kabul etmedi.

Konseyin, basına kapalı danışma toplantısında, Libya Dışişleri Bakanı Kusanın haftasonunda Konseye yazdığı mektubu ele aldığı ve Kusanın, “Libyaya karşı düzenlenen askeri saldırı karşısında” Konseyin acil toplanmasını ve hava saldırılarının durmasını isteyen talebini geri çevirdiği bildirildi.

Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere bilgi veren diplomatlar, Konseyin Perşembe günü yeniden toplanacağını, toplantıda Tunus ve Mısırı yeni ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-munun, Konseyin 17 Martta kabul ettiği, Libyada sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren 1973 sayılı kararının uygulanmasıyla ilgili kendilerine brifing vereceğini kaydetti. Edinilen bilgiye göre, yine basına kapalı yapılacak bu toplantıda Genel Sekreterin bilgi vermesinin ardından Konsey üyeleri Libyadaki durumu ele alacak.

1973 sayılı karara göre, Genel Sekreter Banın kararın kabulünden bir hafta sonra Konseye kararın uygulanmasıyla ilgili bilgi vermesi gerekiyor.

BMde Libyanın temsili sorunu

Acil toplantı talebi kabul edilmedi

Bu arada Libyayı BMde kimin temsil ettiği sorusu da sorun yaratmaya devam ediyor.

BM Sözcüsü Martin Nesirky, Libyayı BMde kimin temsil ettiğine yönelik sorular üzerine, BMnin 27 Şubatta, Libyadan, BM Daimi Temsilcisi Muhammed Şalgam ve yardımcısı İbrahim Dabbaşinin Libyayı artık BMde temsil etmediklerini bildiren bir mektup aldıklarını hatırlattı. “Bu iki diplomat dışında Libyanın BM Daimi Temsilciliğinde halen Libyayı temsil eden diplomatlar bulunuyor” diye konuşan Nesirky, Şalgam ve Dabbaşinin BM kimlik kartlarının nezaket gereği geçerli olmaya devam ettiğini de belirtti.

Libyadaki yönetimin, BM Genel Kurulunun bir önceki başkanı Ali Trekiyi Libyanın yeni BM Daimi Temsilcisi olarak atadığını bildiren bir başka mektubu da BMye gönderdiğini, ancak Trekinin güven mektubunu Genel Sekreter Bana sunmadığını hatırlatan Nesirky, bir soru üzerine, yeni atanan büyükelçilerin güven mektuplarını Genel Sekretere ancak New Yorkta sunmalarının ardından göreve başlayabileceklerini söyledi.

Şalgam ve Dabbaşi, Kaddafinin görevi bırakması gerektiğini söylemelerinin ardından Kaddafi rejimi tarafından görevlerinden alınmışlardı. Ancak iki diplomat da BMde Libya toplantılarını izliyor ve “kendi halkları adına görev yapmaya devam ettiklerini” ifade ediyorlar. DÜNYA

 dünya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.