Merkel nükleerde işbirliği önerdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, elmanın ölçüsünden muzun şekline kadar hemen her konuda ortak standartlar bulunan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ,nükleer santrallerin güvenlik normlarına ilişkin de ortak bir standart oluşturulması çağrısında bulundu.

Merkel web sayfasında yayımladığı metinde, 24-25 Martta düzenlenecek AB Zirvesinde nükleer santrallerdeki güvenlik normlarına ilişkin ortak bir standart belirlenmesi konusunun değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, AB, elmanın ölçüsünden muzun şekline kadar hemen her konuda ortak standartlar oluşturdu. Avrupadaki tüm nükleer santrallerde uygulanmak üzere tek tip güvenlik standardı oluşturulmasını da tartışabiliriz çünkü bölgedeki bir nükleer santralde meydana gelecek bir kazadan herkes aynı ölçüde etkilenecektir ifadesine yer verdi.

Japonyadaki depremin ardından Avrupa Komisyonunun enerjiden sorumlu komiseri Guenther Oettingere nükleer santral operatörleri ve düzenleyicilerini güvenlik normlarını değerlendirmek üzere bir araya getirmesi çağrısında bulunan Merkel, Bu felaketten ne öğrenebileceğimize karar vermek zorundayız değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, Japonyadaki nükleer krizin ardından 1980den önce faaliyete geçen ülkedeki 7 nükleer santralin üç ay için kapatılmasına karar verdiklerini açıklamıştı.

(AA)/gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.