Kaddafi 1 milyon silah dağıttı!

ABD ve Fransanın başlattığı Şafak Yolculuğu operasyonu devam ediyor. Uçaklar Kaddafi birliklerini bombalıyor, füzeler ülkeyi vuruyor. Rusya ve Çin operasyona karşı olduğunu açıkladı. Kaddafi güçlerinin Misurata kentine tanklarla girdiği belirtiliyor

Kaddafi 1 milyon silah dağıttı!

TRABLUSGARP – Birleşmiş Milletler’in (BM) Libyaya müdahaleye yeşil ışık yakan kararının ardından, dün akşam Libya’ya operasyon başlatıldı. Sabah saatlerine kadar devam eden ilk dalga saldırılardan sonra, bugün öğle saatlerinde ikinci dalga operasyon başladı.

ABD AFRİKA KOMUTANLIĞI: EN AZ 20 HEDEF VURULDU
ABDnin Afrika Komutanlığı, Libyaya yönelik dün akşamki Amerikan saldırılarında en az 20 hedefin vurulduğunu açıkladı. Almanyanın Stuttgart kentindeki Afrika Komutanlığından Yüzbaşı James Stockman, saldırılarda 22 hedefin 20sinin vurulduğunu, diğer ikisi hakkında araştırmalarının sürdüğünü söyledi. AFPye konuşan Stockman, “Trablus, Misurata ve Sirte yakınında kilit önemdeki hava savunma sistemlerini ve SAM füze tesislerini hedef aldık” dedi. ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, hava saldırılarının ilk safhasının “başarılı” olduğunu ve uçuşa yasak bölge oluşturulmasına imkan sağladığını söylemişti.

Fransız Ordusu, hava saldırılarının bugün de devam ettiğini açıkladı. AFP haber ajansı, Bingazideki Kaddafi güçlerine ait çok sayıda askeri aracın tahrip edildiğini duyurdu. İngiltere ise savaş uçaklarının Trablustaki hava savunma sistemlerinin vurulduğunu bildirdi. Savunma Bakanlığı sözcüsü General John Lorimer, hedeflerinin Trablus hava sahası olduğunu açıkladı. İngiltere ayrıca Kıbrıstaki üssüne çok sayıda uçak ve personel sevketti.

ABD CBS televizyonu da Amerikan jetlerinin Libyadaki havaalanlarını vurduğunu bildirdi. Televizyon 3 adet B-2 hayalet uçağının 40 adet bomba bıraktığını açıkladı. ABD Ordusu Kaddafinin kara kuvveteri ile hava savunmasının vurulduğnu açıkladı.

ÖLÜ SAYISI 64E YÜKSELDİ
Libya yönetimi, 1 milyondan fazla kişiye silah dağıtılacağını, dağıtımın başladığını açıkladı. Libya sağlık yetkilileri, uluslararası koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısının 64’e yükseldiğini belirtti. Sayı daha önce 48 olarak açıklanmıştı ancak daha sonra, yaralananlar arasında yeni ölümler olduğu kaydedildi.

KADDAFİNİN DEVRİLMESİ AMAÇLANMIYOR
ABD Genelkurmay Başkanı Mike Mullen Libya uçaklarının havalanamadığını ve Kaddafiye bağlı güçlerin, muhaliflere saldırılarının durdurulduğunu söyledi. Kaddafinin kendi geleceği hakkında karar vermesi gerektiğini belirten Mullen operasyonun amacınınsa sınırlı olduğunu, Kaddafinin devrilmesinin amaçlanmadığını belirtti. Mullen, sivil kayıplar hakkında ise ellerinde bilgi olmadığını söyledi. ABDnin, Bahreyndeki gelişmeleri de izlediğini belirten Mullen, buna karşın, “her ülke farklı” dedi.http://video.radikal.com.tr/swfPlayer/radikalTV_v6.swf?id=1365&tarih=2011/03/20&mTarget=radikal_videoad_preroll

ARAP BİRLİĞİNDEN KOALİSYONA ELEŞTİRİ
Öte yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da, Batılı ülkelerin Libyaya yönelik operasyonunu, amacının dışına çıktığı gerekçesiyle eleştirdi. Musa, gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun uçuşa kapalı bölge oluşturulmasını amaçladığını hatırlattı. Koalisyon ülkelerinin bu amaçtan uzaklaştığını belirten Musa, “Libyada olanlar uçuşa yasak bölge oluşturulması amacından farklıdır. Bizim istediğimiz sivillerin korunmasıdır, başka sivillerin bombalanması değil” dedi.

RUSYA VE ÇİN KARŞI
Rusyanın ardından Çin de, ABD ve Avrupa ülkelerinin Libyaya yönelik operasyonuna tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, hava harekâtından üzüntüduyduklarını belirterek, “Uluslararası ilişkilerde güç kullanımına kesinlikle karşı çıkıyoruz” ifadesini kullandı. Açıklamada, “Çinin Libyada sivil kayıpların artmamasını ve durumun mümkün olan en kısa sürede istikrar kazanmasını umduğu” bildirildi. Çin, Libyada Muammer Kaddafiyi durdurmaya yönelik tüm adımların atılmasını öngören karar tasarısına çekimser oy veren beş ülkeden biri. Oylamada Çinle beraber çekimser oy veren Rusya, Batılı güçlerin Libyaya askeri operasyon başlatma kararını üzüntüyle karşıladığını açıklamıştı. Rusya öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada da, ABD, İngiltere ve Fransadan hedef gözletilmeden güç kullanımına son vermelerini istedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, hava operasyonlarında askeri olmayan hedeflerin de vurulduğu ve sivillerin öldürüldüğü ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Trablustaki Rus vatandaşlarının ve büyükelçilik çalışanlarının tahliye edilmeye başlanacağı bildirildi..

SAVAŞIN KRONOLOJİSİ
Fransa, İngiltere ve ABD, BM kararı çerçevesinde Libya’ya karşı Cuma akşamı operasyon başlattı. Operasyonun başından öğlen saatlerine kadar sırasıyla şu gelişmeler yaşandı:

– Fransa, dün TSİ 18.45’te Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin zırhlı araçlarını bombaladı.

– ABD Başkanı Barack Obama, uçuşa yasak bölgenin oluşmasına katkı için Libya’nın hava savunma tesislerine Tomahawk füzeleri atılacak sınırlı bir askeri harekata izin verdi.

– İngiliz güçleri harekete geçti. ABD ve İngiltere Libya’daki hedeflere 110 füze fırlattı.

– Libyalı bir yetkili, “barbarca saldırı”dan söz etti, çok sayıda can kaybı ve önemli maddi hasar olduğunu söyledi.

– Hava saldırılarının Almanya’daki Amerikan genel karargahından koordine edildiği açıklandı.

– Libya televizyonu bir Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti, Fransa yalanladı.

– Kaddafi, Akdeniz’de askeri ve sivil hedeflere saldırı tehdidinde bulundu.

– Libya, BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanmasını istedi.

SABAH YENİ BOMBARDIMAN
– Libya yönetimi, kaçak göç konusunda Avrupa ile işbirliğini kesti.

– El Cezire televizyonu, dört çalışanının Trablus’ta gözaltına alındığını bildirdi.

– Afrika Birliğinin Libya ile ilgili komitesi ateşkes çağrısında bulundu.

– Libya, dünkü bombardımanda 48 kişinin öldüğünü açıkladı.

– İngiliz Tornado uçakları da gece hava saldırılarında bulundu, Libya’nın hava savunma sistemleri ateş açtı.

– Çin ve Hindistan, operasyon başlatılması dolayısıyla “üzüntülerini” dile getirdi, Japonya destek oldu.

– 8 İtalyan, 2 Hindistanlı ve bir Ukraynalı’dan oluşan İtalyan römorkörü mürettebatının silahlı kişiler tarafından Trablus Limanı’nda alıkondukları belirtildi.

– Günün ilk ışıklarıyla bombardımanın durduğu bildirildi.

– Fransa’nın uçak gemisi Charles de Gaulle, Toulon’dan Libya’ya hareket etti.

– Libya lideri Muammer Kaddafi, televizyonda yayımlanan konuşmasında, Batılılara meydan okuyarak, sonuna kadar savaşacakları mesajını verdi.

– Fransa, Libya üzerinde hava operasyonlarının devam ettiğini açıkladı.

– Amerikan B-2 uçaklarının Libya’da önemli bir üsse 40 bomba attığı bildirildi.

kaynak: radikal

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.