İhtiyar santraller sarmış her yanımızı!

Japonyadaki deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima Daiçi Nükleer Santralında yaşanan patlamalar ülkeyi felaketin eşiğine doğru sürüklerken, Türkiye de hem doğu komşusu Ermenistanda hem de batısındaki Romanyada bulunan sorunlu nükleer santrallar nedeniyle ciddi tehdit altında.

İhtiyar santraller sarmış her yanımızı!

LONDRA – Ermenistan’daki Metsamor nükleer santralı 1980’de faaliyete geçmiş, sekiz sene sonra 75 kilometre uzağında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremle hasar görmüştü. Bunun üzerine yetkililer santralı kapattı. Enerji ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Metsamor’un kapatılmasının ardından Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan’a bağımlı oldu. Fakat, 1988-94 yılları arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle Ermenistan iki ülkenin enerji kaynaklarına erişimini kaybedince santral yeniden açıldı. Metsamor’un Iğdır’a 16 kilometre uzaklıkta olması, muhtemel bir felaket durumunda Türkiye’yi de tehlikeye atıyor.

Sürekli arızalanıyor
Romanya’da bulunan Cernavoda nükleer santralı 1980’de Kanadalı bir şirket tarafından kurulmuş, 1996’da kullanıma açılmıştı. Santralın iki reaktörü ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor. Fakat sürekli arıza yaşanan reaktörlerinden biri ocak ayında bakıma alındı, ikincisi de bir süreliğine kapatıldı. Yakınındaki Vrancea bölgesinde 1977’de meydana gelen ve 1000 ölüme, 35 bin binanın yıkımına sebep olan deprem, nükleer santral için endişeleri artırıyor. (BBC)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.