Fransa havadan Amerika denizden vuruyor

Libyaya yönelik operasyon başladı. Fransız savaş uçaklarının Libyadaki operasyonda, Muammer Kaddafi güçlerine ait 4 tankı vurarak tahrip ettiklerini duyurdu. Fransadan yapılan açıklamada Kaddafi BM kararlarına uyana kadar devam edileciği belirtildi.

Fransa operasyona 20 tane uçakla katılırken, İspanya 4 adet F-18 savaş uçağını İtalyadaki üsse gönderdi. ABDnin de iki savaş gemisi ve Tomahawk füzesi taşıyan üç denizaltı ile katılmaya hazır olduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İngilter ve ABD dışişleri bakanı ile telefonla görüştü. Davutoğlu, BM karalarının uygulanmasına önem verildiğini söyledi.

ABD savaş gemilerinden, Libyadaki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu. ABD ve İngiliz savaş gemileri ve denizaltılarından 112 seyir füzesi fırlatıldığı, toplam 20 hedefin vurulduğu açıklandı.

Libya lideri Muammer Kaddafi, “Bu ikinci haçlı seferi, Akdeniz ve Kuzey Afrika savaş alanı oldu” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, Libyaya yönelik operasyonun sınırlı olduğunu belirtti.

Libya resmi haber ajansı, başkent Trablusta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu.

El Cezire televizyonu, Libyanın batısında görevli bir ekibinin üyelerinin Libya hükümet yetkililerince gözaltına alındığını duyurdu.

Libya devlet televizyonu, bir Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti.

Pentagon Libyada düzenlenen operasyonun adının “Şafak yolculuğu” olduğunu açıkladı..<!– //

BİNGAZİ – Libyadaki Muammer Kaddafi yönetimine karşı uluslararası koalisyonun bu ülkede başlattığı operasyonlar kapsamında ilk ateş açıldı.

El Cezire, tankların, Libyanın Bingazi kentinin güneybatısında vurulduklarını belirtti.

“TÜRKİYE GEREKLİ GÖRDÜĞÜ KATKIYI YAPACAK” haberi için tıklayınız

Fransa Savunma Bakanlığı kaynakları da “belirli sayıda tank ve zırhlı personel taşıyıcısının vurulduğu” bilgisini verdi.

KADDAFİDEN İLK AÇIKLAMA haberi için tıklayınız

Öte yandan Fransız askeri sözcüsünün verdiği bilgilere göre operasyon, muhalif güçlerin merkezi olan ve Kaddafi güçlerinin hedeflediği, 670 bin nüfuslu Bingazi kentinin çevresindeki 100-150 kilometrelik bir bölgede yoğunlaşıyor.

Kaddafi güçlerine yönelik ilk ateş TSİ18.45te açıldı.

ABD FÜZE SALDIRISI BAŞLADI
CNN televizyonu, ABD savaş gemilerinden, Libyadaki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu.

ABD savunma yetkililerine dayanılarak verilen haberde bir savaş gemisinden fırlatılan füzelerle, Libyanın hava savunma sistemlerinin hedef alındığı belirtildi. Bir yetkili, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanadadan oluşan koalisyon güçlerinin, Libyanın kıyı kesimindeki hedefleri vurmakta olduğu belirtildi.

112 FÜZE FIRLATILDI
Libyaya düzenlenen operasyonda ABD ve İngiliz savaş gemileri ve denizaltılarından 112 seyir füzesi fırlatıldığı, toplam 20 hedefin vurulduğu açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, hedef alınan noktaların, koalisyon güçleri hava kuvvetleri pilotları için tehlike yaratabilecek hedeflerle, sivillere zarar vermesi mümkün olabilecek hedefler olduğunu belirtti.

Füze saldırılarının ana amaçlarından birinin, “insanlı savaş uçağı uçuşlarının yapılmasının koşullarını oluşturmak olduğu” kaydedildi.

Henüz Libyada hiç bir ABD kara askeriyle, Libya semalarında ABD uçağı olmadığı kaydedildi.

Amerikalı yetkililer, ABDnin operasyonda öncü konumda olduğunu belirterek, bölgede koalisyon güçlerine ait yaklaşık 25 savaş gemisi ile 3 ABD denizaltısı olduğu, 5 ABD keşif uçağının da operasyonda yer aldığı ifade edildi.

Operasyonlara, şu anda ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalyadan oluşan koalisyon güçleri katılıyor.

Koalisyon güçlerinin operasyonunun, ABD Afrika Komutanlığında olduğunu belirten askeri yetkililer, ABDnin harekata katılım kapasitesine elektronik saldırının da dahil olduğunu açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıkladı.

MUHALİFLER, KOALİSYON GÜÇLERİYLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
El Cezire televizyonu Libyada muhalif güçlerin, bu ülkeye yönelik operasyona başlayan uluslararası koalisyon güçleriyle işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Libyanın muhalif Askeri Konseyinin, koalisyon güçleriyle koordinasyon içerisinde olduğu belirtildi.

Haberde ayrıca, koalisyon güçlerinin vurduğu noktalar arasında, Muammer Kaddafi güçlerinin bulunduğu Misratadaki bir askeri okulun da yer aldığı belirtildi.

“TRABLUSTA SİVİLLER VURULDU”
Öte yandan Libya resmi TV kanalı başkent Trablusta sivil noktaların hedef olduğunu öne sürdü. Haberde, “Haçlı düşmanlar”ın savaş uçaklarının Trablustaki sivil hedefleri bombaladığı belirtildi.

Libya resmi haber ajansı, başkent Trablusta ambulansların, koalisyon güçlerinin bombardımanı sonucu yaralanan sivillere yardıma yetişmeye çalıştığını duyurdu.

Devlet televizyonu da sivil hedeflerin vurulduğunu öne sürerken, Misrata ve Libyanın batısına hizmet veren yakıt tanklarının vurulduğunu duyurdu.

Öte yandan Libya lideri Muammer Kaddafinin başkent Trablustaki ikametgahı “Bab el Aziziye”nin çevresinde “insan kalkanı oluşturulduğu” bildirildi. İkametgah çevresinde binlerce kişinin toplandığı, burada havaya ateş açıldığı, sloganlar atıldığı bildirildi.

“FRANSIZ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ”
Libya devlet televizyonu, bir Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti.

Televizyon kanalı, Libya uçaksavarlarının, Trablus yakınlarında bir Fransız uçağını düşürdüğünü duyurdu.

FRANSA YALANLADI
Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Libya televizyonun, bir Fransız uçağının düşürüldüğü yolundaki haberini yalanladı.

Libya devlet televizyonu, Muammer Kaddafiye bağlı birliklerin, Trablus kenti yakınlarında bir Fransız uçağını uçaksavarla düşürdüklerini iddia etmişti.

EL CEZİRE EKİP ÜYELERİ GÖZALTINA ALINDI
El Cezire televizyonu, Libyanın batısında görevli bir ekibinin üyelerinin Libya hükümet yetkililerince gözaltına alındığını duyurdu.

El Cezirenin açıklamasında, ekip üyelerinin Tunus, Moritanya, Norveç ve İngiltereden oldukları belirtildi.

Ekibin, bölgeden birkaç gündür haber geçtiği ifade edildi. Açıklamada, “Trablusta tutulan ekip üyelerinin güvenlik ve uygun koşullarda bulunmasının sorumluluğunun Libya yetkililerinde olduğu kaydedildi.

KADDAFİ: BU İKİNCİ HAÇLI SEFERİ
Libya lideri Muammer Kaddafi, koalisyon güçlerinin askeri operasyonunun ardından ilk kez konuştu.

Kaddafi, Libyalılara “devrim için silahlanın” çağrısı yaptı. Kaddafi, silah depolarını, Libyayı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.

Kaddafi, “Bu ikinci haçlı seferi, Akdeniz ve Kuzey Afrika savaş alanı oldu” diye konuştu.

Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, “düşmana karşı Libyanın yanında yer almaları çağrısı yaptığını” belirtti.

Öte yandan Libya hükümet sözcüsü Muhammed el Zvey düzenlediği basın toplantısında, düzenlenen saldırılar nedeniyle, özellikle başkent Trablus ve yakınındaki Misratada çok sayıda yaralının olduğunu söyledi.

Zvey, “Libya halkına yönelik bu barbarca saldırı, İslami Magripteki El Kaidenin parçası olan silahlı militanlara karşı ateşkes ilan etmemizin sonrasında başlatıldı” dedi.

OBAMA: SINIRLI BİR OPERASYON
ABD Başkanı Barack Obama, Libyaya yönelik operasyonun sınırlı olduğunu belirtti.

Brezilyada bulunan Obama, yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafinin kendi halkına karşı saldırmayı sürdürdüğünü ve uluslararası topluma, operasyondan başka bir seçenek bırakmadığını kaydetti. Obama, “sınırlı bir operasyon için yetki verdiğini” ifade etti.

Askeri operasyon bizim ilk tercihimiz değildi” diyen Obama, “bir tiranın, kendi halkına, acıma olmayacak dediğini” bunun da başka şans bırakmadığını kaydetti.

Obama, ABDnin Libyaya kara güçleri göndermeyeceğini belirtti.

FRANSA OPERASYONA 20 UÇAKLA KATILIYOR
Uçak gemisinin Fransanın kuzeyindeki Toulon kentinden hareket edeceğini belirten sözcü, operasyona katılacak 20 kadar uçak arasında 8 Rafale, 2 Mirage 2000-D, iki Mirage 2000-5 ve Awacsların bulunacağını ifade etti.

Sözcü, avcı uçaklarının sivillerin hayatı tehlike olduğunda askeri hedefleri vuracağını kaydetti.

Fransanın Libyada ilk ateşinin Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin bir aracını hedef aldığını bildiren sözcü, “18.45 civarında Kaddafi yanlısı güçlere ait olduğu açıkça belli olan bir Libya aracına ateş açıldı” dedi.

Albay Burckhard, ateşe karşılık verilip verilmediği sorusu üzerine, “Libya güçlerinden misilleme olduğunu gösteren herhangi bir bilgi almadıklarını” kaydetti.

İSPANYA 4 ADET F-18 ASKERİ UÇAĞINI İTALYAYA YOLLADI
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Libya ile ilgili aldığı karar ve bugün Pariste yapılan zirve sonrasında İspanya, Libyaya düzenlenen askeri operasyona katılması için 4 adet F-18 tipi askeri uçağını İtalyaya gönderdi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, “İspanya, BMnin kararını etkili hale getirmek için üzerine düşen sorumluluğu, Libya halkını koruma sorumluluğunu kabul ediyor” dedi. Zapatero, 4 adet F-18 tipi askeri uçağın İtalyaya doğru hareket ettiğini açıklarken, bu uçakların büyük olasılıkla yarın sabah Libyadaki operasyona dahil olabilecekleri kaydedildi.

Verilen bilgilerde ayrıca İspanya Savunma Bakanlığında bu akşam yapılacak olan ve Genelkurmay Başkanının da iştirak edeceği olağanüstü toplantıda Libyadaki operasyona katılacak askerlerin koordinasyonun yapılacağı, yaklaşık 450 kadar askerin gönderilmesinin öngörüldüğü ifade edildi. İspanya 4 F-18 uçağı ile birlikte Boeing 307 Cessna tipi nakliyat uçağı, F-100 tipi bir fırkateyn, bir denizaltı ve bir deniz gözetleme uçağını da Libyadaki operasyon için bölgeye gönderiyor.

İspanyol hükümetinin aldığı kararla ilgili Kral Juan Carlos ve ana muhalefetteki Halk Partisi lideri Mariano Rajoya bilgi verildiği belirtilirken, gelecek salı günü mecliste yapılacak oturumda Libyadaki askeri operasyona katılma kararının onayının alınacağı bildirildi.

FRANSA: KADDAFİ BM KARARLARINA UYANA KADAR OPERASYON DEVAM EDECEK
Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya lideri Muammer Kaddafinin BM Güvenlik Konseyi kararına uyana kadar, bu ülkeye yönelik başlatılan operasyonun devam edeceğini söyledi.

Juppe, France 2 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Libya yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararına uyana kadar önümüzdeki birkaç gün operasyonlar devam edecek dedi.

Genelkurmay Başkanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, Fransanın, operasyona 20 kadar uçakla katıldığını açıklamıştı.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard, Charles de Gaulle uçak gemisinin yarın Libyaya doğru yola çıkacağını bildirmişti.

“KARADAN OPERASYON ÖNGÖRÜLMÜYOR”
Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libyaya karadan bir çıkartma veya operasyon öngörülmediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Juppe, France 2 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, uluslararası operasyonun hedefi, Libya halkının  özgürleşmesine yardımcı olmak, onları Muammer Kaddafiden kurtarmak olacak dedi.

Operasyona uluslararası desteğin tam olduğunu ifade eden Juppe, Katarın askeri destek vermeyi taahhüt ettiğini, Birleşik Arap Emirliklerinden de bu tür bir desteği beklediklerini ifade etti.

Kaddafinin, vatandaşlarına yönelik gözü kara bir şiddet uyguladığı görüşünü dile getiren Juppe, uluslararası topluluk, Kaddafiden, BM kararlarına uymasını bekliyor, ancak benim fikrimi sorarsanız bu konuda çok az umut var dedi.

RUSYA: ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ
Rusya, Batılı güçlerin Libyaya askeri operasyon başlatma kararlarını üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, “Bir dizi ülkenin hava kuvvetleri, 19 Martta Libyaya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, bu askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır” dedi.

CHAVEZ: AMAÇ SADECE PETROLÜ ELE GEÇİRMEK
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Libyaya askeri müdahaleyi “sorumsuzluk” olarak niteledi.

Chavez, televizyonda yayımlanan açıklamasında, Libyaya yönelik uluslararası silahlı müdahaleyi eleştirerek, derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.

Müdahaleyi “bir ülkenin içişlerine karışma” olarak değerlendiren Chavez, amacın sadece petrolü ele geçirmek olduğunu savundu.

Chavez, “Etkili bir ateşkesin sağlanmasını ve Kuzey Afrikada yeniden barış yoluna girilmesini istiyoruz” dedi.

Libyaya hareket kapıda haberini okumak için tıklayın

Kaddafi Libyaya girdi haberini okumak için tıklayın

Kaddafi karşıtları kendi uçaklarını yanlışlıkla düşürmüş haberi için tıklayın

gazeteport

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.