Japon ürünlerine radyasyon denetimi

Çağlayan, Japonyadan ithal edilen ürünler için radyasyon içermediğine dair TAEKten izin alınması mecburiyeti getirildiğini bildirdi.

ANKARA – Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “Japonyadan ithal edilen ürünler için radyasyon içermediğine dair TAEKten izin alınması mecburiyeti getirdik” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği, 2010 yılı Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Rakamlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Çağlayan, 2010da yurtdışı müteahhitlik sektörünün 48 ülkede 20,3 milyar dolar değerinde 517 proje üstlendiğini açıkladı.

Verileri açıklayan Çağlayan, 2010da en fazla iş üstlenilen ülkelerin başında 4,3 milyar dolar ile Türkmenistan, 2,5 milyar dolar ile Libya, 2,2 milyar dolar ile Irak ve 1,7 milyar dolar ile Rusya Federasyonunun geldiğini belirtti. Çağlayan, müteahhitlik sektörü açısından 2009 ve 2010 yıllarını “soluklanma ve enerji depolama dönemi” olarak gördüklerini ifade ederek, 2010un 2009dan iyi geçtiğini, 2011in daha iyi olacağını belirtti. Libyadaki şartların normalleşmesine bağlı olarak 2011 yılı hedefini 30 milyar dolar olarak tespit ettiklerini kaydetti.

Otomotiv sektöründe sıkıntı yaşanır

Çağlayan,  Japonyadan ithalatta radyasyon tehdidi ve alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi. Çağlayan, 2010 yılı itibariyle Japonyaya ihracatın 273 milyon dolar, ithalatın ise 3,2 milyar dolar dolayında olduğunu belirterek, Japonya ile ticarete konu ürünlerin ve sektörlerin incelemek, sürecin olası etkilerinin tespit etmek üzere çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Japonyadan ithalatta elektrik-elektronik sektörü, makine sektörü, kimyevi madde ve mamuller ile tekstil sektörü gibi alanlarda nihai ürünler olması nedeniyle muadil ürünlerin başka pazarlardan temin edilebileceğini anlatan Çağlayan, sıkıntının otomotiv sektöründe görülebileceğini kaydetti. Çağlayan, “Ülkemizdeki Japon otomobil firmalarının aksam ve parça temininde ve firmalara bakım esnasında destek sağlayan ürünlerde yedek parça tedarikinde bir sıkıntı yaşanabilecektir. Yani sadece gözüken budur” dedi.

Radyasyon tehditine önlemler

Japonyadan ithal edilen ürünlerde radyasyon tehdidine karşı ilgili kurum ve kuruluşlarla toplantılar düzenlendiğini belirten Çağlayan, çalışma çerçevesinde olayın hem tarım ürünleri hem de sanayi ürünleri çerçevesinde değerlendirildiğini anlattı.

Çağlayan, radyoaktif sızıntısı açısından ilk olumsuz etkilerin sanayi ürünlerinde görülebileceğini, tarım ürünlerinde etkinin oluşmasının zaman alacağını, ancak gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti ve şunları kaydetti:

“Bu konuda çok acil bir düzenleme yaptık ve düzenlemeyi Başbakanlığa sevkettik. Japonyadan gelecek tüm tarım ürünlerinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca yürütülen insan, hayvan ve bitki sağlığına yönelik kontrollerin yanında Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) radyasyon güvenliğine yönelik ilave kontrolleri yerine getirmesine ilişkin yeni bir düzenleme hazırladık. Bu çerçevede Japonyadan 11 Mart 2011 tarihinden itibaren ithal edilen tüm gıda ürünleri için radyasyon içermediğine dair Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan izin alınması mecburiyeti getirdik.

Sanayi ürünlerindeyse hali hazırda atık ve metal hurdaların ülkemize ithali sadece radyasyon seviyesi tespit edilen gümrük kapılarından yapılabiliyor. Japonya çıkışlı her türlü sanayi ürünleri, radyasyon seviyesini ölçüm imkanı bulunan ihtisas gümrüklerine yönlendirilecektir. İthalatın yoğun olarak gerçekleştiği gümrük kapılarında da 10 gün içinde kontrol sistemleri kurulacak, Japonya çıkışlı sanayi ürünleri bu gümrük kapılarında kontrole tabi tutulacaktır.

Hali hazırda Japonyadan, tsunami ve deprem nedeniyle limanlardan yükleme halen yapılamıyor. Japonyadan yüklenen bir ürünün denizyoluyla Türkiyeye gelişi, 34 günü alıyor. Yani bu 34 günü dikkate aldığımız zaman 11 Martta yüklenen bir konteynırın Türkiyeye gelmesi 15 Nisanı bulacak, ki bu tarihe kadar da biz radyasyon ölçümüyle ilgili her türlü tedbirimizi almış olacağız.” DÜNYA


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.