Alman basınından özetler

Alman gazetelerinin ağırlıklı konuları Japonyada nükleer sızıntının tehlikeli bir boyut kazanması, Libyadaki son durum ve Bundesligada takımların art arda teknik direktörlerle yollarını ayırma kararı.

 

Münihte yayımlanan Süddeutsche Zeitung Fukuşima Daiçi Nükleer Santralindeki sızıntının saçtığı tehlike bağlamında, nükleer enerji konusunda izlenecek politikaları masaya yatırıyor:

“Japonyadaki ulusal felaket, dünya genelinde nükleer santrallerde aynı güvenlik standartlarının yürürlüğe konulmasına ivme kazandırmalı. Bu, şimdiye kadar yapılamadı. Eğer bir ülke nükleer santral inşa etmek istiyorsa, gerekli teknoloji konusunda eksikleri olmasına rağmen bu amacını gerçekleştirebilir. Hiç kimse ülkeleri nükleer santraller konusunda yüksek güvenlik standartları getirmeye zorlayamaz. Çünkü enerji ihtiyacının giderilmesi, ulusal bir sorun olarak gösterilerek, şiddetli biçimde savunuluyor. Ancak nükleer enerjiyi kullanan ve buna ağırlık veren ülkeler, bu konuda kendi kendilerine sorumluluk üstlenebilir. Fransa, Rusya, ABD ve gelecekte Çin, bu sorumlulukları üstlenirse, işte o zaman dünyanın geri kalanının da kolay biçimde kaçamayacağı bir akım ortaya çıkabilir. Almanya artık nükleer enerjiden vazgeçme kararı alsa bile, bu sorumluluğun üstlenilmesini savunmalıdır. Çünkü nükleer santraller hâlâ dünyanın her yerinde var.”

Frankfurter Rundschau gazetesi ise Fukuşima Daiçi Nükleer Santralindeki nükleer sızıntının ardından Almanyadaki tartışmaları ve hükümetin tavrını ele alıyor:

“Alman toplumunda, nükleer enerjiden vazgeçilmesini savunan ve imkânsız diye düşünülenlerin, olası hale gelebileceğini açıklamak için Fukuşima gibi bir örneğe ihtiyacı olmayan bir çoğunluk var. Hükümetimiz bu çoğunluğa karşı hareket ediyor. Hükümetin nükleer santrallerden bazılarını geçici bir süre devre dışı bırakma kararı, bu tavrında bir değişikliğe yol açmıyor. Nükleer enerjiden vazgeçileceğinden emin olmak isteyenler için Hrıstiyan Birlik-Hür Demokratlar koalisyonu, hiç de iyi bir seçim değil.”

Bugünkü gazetelerin yer verdiği bir başka konu ise istifa çağrılarına kulak asmayan Libya lideri Muammer Kaddafiye bağlı güçlerle, ülkedeki isyancılar arasındaki çatışmalar. Saarbrücker Zeitung, Libya ile ilgili yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

“Libya halkı yardım istiyor, dünya ve Almanya ise bunu duymazdan geliyor. Eğer bir mucize olmazsa, o zaman Libya muhalefetinin Fransa ve İngiltere ile birlikte istediği, Libyaya uçuş yasağı getirilmesi talebinin, BM Güvenlik Konseyinden geçme şansı düşük. Kaddafi bu süreyi, isyancıların buluduğu yerlere havadan bombalı saldırılar düzenlemek için kullanıyor. İsyancıların bu ölüm makinesine karşı koymak için dirençleri az. Libyada yaşanan trajedinin bütün boyutları ortaya çıkarsa, Batının buna öfkesi de büyük olacaktır. Ancak o zaman, Libya halkına ve onların demokrasi ve özgürlük için yürüttüğü mücadeleye yardım sunmak için, muhtemelen geç kalınmış olacak.”  

Alman gazeteleri Alman birinci futbol ligi Bundesligada bu sezon birçok takımın, istediği başarıyı yakalayamaması üzerine teknik direktörleriyle yollarını ayırma kararına da geniş yer ayırıyor. Düsseldorfda yayımlanan Westdeutsche Zeitung konuyu şöyle değerlendiriyor:  

“Başarı için, kulüp yönetimiyle, sergilenen spora yön veren yöneticilerin ortak bir çizgi izlemesi gerekir. Ve elbette takımın yapabilecekleri konusunda gerçekçi bir bakış açısına da ihtiyaç var. Bu son nokta hâlâ eksik: Futbol son derece dar bir alanda yapılan bir yarış. Bu yarışın milyarların döndüğü bir sektör haline gelmesi, mantıksızca davranılması eğilimini de artırıyor. 12 takım, sadece dokuz takıma yer olan tabelanın üst kısımlarında yer almak istiyor. Hiç bir takım ikinci lige düşmek istemiyor, ancak Alman Futbol Federasyonu, takımların küme düşmesi konusunda belirlenen kuralları değiştirmeyecektir. Beklentilerin ateşlendiği yerde hayâlkırıklığı da olacaktır. Ve de koltuğunu koruyanların hatalı kararlarını düzeltmeye çalışan teknik direktörlerin işten atılmasına da rastlanacaktır.”

© Deutsche Welle Türkçe

Derleyen: Hülya Topçu

Editör: Beklan Kulaksızoğlu

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.