Meyveli Ağaç Dikin

Orman Bakanlığı, hayvanlarla insanların ilişkilerindeki sıkıntıyı gidermenin yolunu buldu.

ANKARA – Çevre ve Orman Bakanlığı, vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında yaban hayatı habitatlarının korunması için meyveli ağaç türlerinin de dikilmesi çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiyede yaban hayatının, yaşama alanlarının tahrip edilmesi, plansız ve çarpık kentleşme ve usulsüz avcılık nedeniyle olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.

Özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının yerleşim merkezlerine inmesinin ve insanlarla olan ilişkilerinin sıkıntılı hale gelmesinin önüne geçmek için yaban hayatı yemleme çalışmaları yapıldığı aktarılan açıklamada, uzun vadede yaban hayvanlarına fayda sağlamak için yem takviyesi yapmanın yanında bozulmuş habitatların yaban hayatı açısından yaşanılabilir hale getirilmesinin gerekli olduğu bildirildi.

Sivil topluma çağrı

Yaban hayatın korunması için bakanlığın başta ağaçlandırma olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptığı ifade edilirken, “Kış aylarında yaban keçisi, karaca, geyik, ayı gibi büyük memeli türlerin kış beslenmelerinde hayati öneme sahip olan yapraklı ve meyveli türdeki ağaçların dikimi ve bu nevi ağaçların tahribinin engellenmesi yaban hayatı habitatlarının tahribini ve yaban hayatı türlerinin yerleşim yeri merkezlerine yaklaşmalarını da engelleyecektir” denildi.

Bakanlık, vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine yaptığı çağrıda, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında yaban hayatı habitatlarının korunması için fındık, ahlat, yabani armut, yabani kiraz, alıç, dağ muşmulası, badem, üvez ve dut gibi meyveli ağaç türlerinin dikilmesini istedi.

Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğünden fidan temin edilebileceği bildirilen açıklamada, böylelikle yaban hayatı insan ilişkilerinde bozulmaların en aza indirilebileceği ve yaban hayatı türlerinin tabii alanlarında rahatça yaşama imkanı bulabilecekleri kaydedildi. ( Dunya)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.