İşte Başbakan'ın 'çılgın' projesi

Erdoğanın sır gibi sakladığı ve seçim beyannamesinde açıklayacağı “çılgın projenin” ne olduğu öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın sır gibi sakladığı ve seçim beyannamesinde açıklayacağı “çılgın projenin” medeniyetler şehri adı altında İstanbulda yeni bir şehirleşme projesi olduğu öğrenildi.

 

İstanbulun Avrupa yakasında yer alacak yeni şehirleşme yapılandırmasında medeniyetlerden mozaikler yer alacak.

Müslüman ve Müslüman olmayan kültürlerden oluşacak yeni bir şehir inşa edilecek. Dünya liderlerinin uğramadan geçemeyeceği yeni medeniyetler şehrinde, dünya ülkelerinden örnekler de yer alacak. Yeni kentin 2023te kutlanacak Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümüne yetiştirilmesi hedefleniyor.

Başbakan Erdoğan İstanbulda “medeniyetler şehri” projesi üzerinde çalıştığı ve İstanbulda yeni bir kent inşa ettireceği belirtiliyor.

KÜLTÜREL MOZAİK
Başbakan Erdoğanın, Türkiye Cumhuriyetinin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023e yetiştirilmesi amacıyla planladığı ve hazırlıkları çok gizli yürütülen “Çılgın Proje”nin, yeni bir kent projesi olduğu ve İstanbulun Avrupa yakasında inşaat çalışmalarına başlandığı kaydediliyor.

Adının “Medeniyetler Şehri” olacağı ifade edilen yeni kentleşme modeli, tam anlamıyla kültürler mozaiği olacak.

Yeni bir şehrin inşa edileceği projede parklar, iş merkezleri, müzeler, hamamlar, cami, konut, otel, yazlık ev gibi yapıların yer alacağı projede, modern yapılanmaya da yer verilecek. Dünya ülkelerinden örneklerin alındığı projede modern ve kültürel mozaikler ile dini ve milli motifler seçildi.

Bu sayede yeni kentin hem tarihi dokusu olacağı hem de modern görüntüsü olacağı belirtildi.

Hong Kongun mal ve hizmetler için önceden ödeme imkânı sunan Octopus Cardı, Pariste ise Eyfel Kulesi ve Zafer Takı gibi simgeler bu örnekler arasında yer alacak. Ticaret merkezi La Defense ve bilim kenti Tsukuba yeni inşa edilen kentler olarak örnek alındı.

Osmanlı, Selçuklu, Anadolu ve Müslüman olan ve Müslüman olmayan medeniyetlerin kültür örnekleri yeni kurulacak kentin hamam, cami, ev, müze gibi yapılarında kullanılacak.

Böylece “Medeniyetler Şehri” olarak düşünülen yeni kent küçük bir dünya görüntüsü verecek. Bu noktada önemli binaların girişlerinin ise Mekkeden esinlendiği ifade edildi.

HAVALİMANI, LİMAN, HIZLI TREN
Yeni kurulacak kentte ulaşım da planlandı. Projede yer alan yeni kentin, ABD Virginyadaki Arlinghton Country, Danimarka Kopenhag ve Almanya Münihte olduğu gibi liman, havaalanı ve hızlı tren gibi ulaşım projesi bu ülkelerin modellerinden esinlendi.

Dünya liderlerinin görmeden geçemeyeceği kent olacak

Arazi alanının yaklaşık 74 kilometre kare olarak düşünüldüğü yeni kent, aynı zamanda bir turizm şehri olacak.

Çok sayıda mimar, mühendis ve teknik elemanın çalıştığı projenin 2023e kadar yetiştirilmesi hedefleniyor. Açılışının ise, Cumhuriyetin 100. Kuruluş yıldönümüne denk gelen 29 Ekim olması amaçlanıyor. ( DÜNYA)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.