Çernobil'e ramak kaldı

Dünya Japonyadaki Fukuşima nükleer santralindeki sızıntıya kilitlendi. Uzmanlar son 48 saat dedi.

  Çernobile ramak kala

İSTANBUL/ZAO – Japonyadaki radyasyon sızıntısını engellemek için süren çalışmalar her geçen saat kan kaybediyor. Yakıt çubuklarının muhafaza edildiği havuzun aşırı ısınması, heliktopterlerle müdahalenin güçlüğü soğutma çalışmalarında pek başarılı olunamadığını gösteriyor. Uzmanlar ise son 48 saate dikkat çekiyor.

Fransanın Radyoloji Koruma ve Nükleer Güvenlik Enstitüsünden güvenlik yetkisi Thierry Charles, “Önümüzdeki 48 saat belirleyici olacak. Ben karamsarım çünkü Pazar gününden bu yana çözümlerin hiçbirisinin işe yaramadığını gördüm” dedi.

Durumu “çok büyük bir risk” olarak tanımlayan Charles, yine de hala yapılabilecekler olduğunu altını çizdi. Aynı yetkili, ortaya çıkabilecek maksimum radyoaktif madde miktarının Çernobil ile aynı aralıkta olacağını ifade etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının Genel Direktörü Yukiya Amano, durumu “çok ciddi” olarak nitelendirdi.

Sızıntının Californiaya ulaşması bekleniyor

New York Times gazetesi, yarın bir miktar radyoaktif sızıntının Californiaya ulaşmasının beklendiğini bildirdi. ABD Nükleer Düzenleme Komisyonunun Başkanı Gregory Jaczko da dün Kongrede yaptığı konuşmada, durumun sanılandan daha ciddi olduğu uyarısında bulundu.     

Yakıt havuzunda su kalıp kalmadığını bilmiyoruz

Ancak Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği Kurumu Sözcüsü Yoşitaka Nagayamanın değerlendirmesi ise daha dikkat çekici oldu: “İçeri giremediğimiz için 4 numaralı reaktörün atık yakıt havuzunda su kalıp kalmadığına ilişkin herhangi bir bilgimiz yok” dedi.

Tokyo Electric yetkilileri, kurtarma çalışmaları sırasında beş işçinin hayatını kaybettiğini, iki kişinin kayıp olduğunu ve 21 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yüksek düzeyde radyasyona rastlandı

Japonyadan uçakla Güney Koreye gelen üç yolcuda yüksek düzeyde radyasyona rastlandığı bildirildi.

Yonhap ajansının, Güney Koreli yetkililere dayandırdığı haberinde, bugün Japonyadan gelen yolculara Incheon havaalanında ilk kez yapılan testlerde, üç yolcuda yüksek düzeyde radyasyon izine rastlandığı belirtildi. 

Yolculardan 50li yaşlarda Japon bir erkekte, başının ve paltosunun üzerinde yapılan ölçümlerde 1 mikrosieverti aşan düzeyde radyasyon saptandığı, bu yolcunun Fukuşimada yaşadığınını sanıldığı kaydedildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.